Dobré zvěsti pro ČEZ z Albánie v předvečer vyhlášení hospodářských výsledků

Katastrofa, do níž se řítila albánská investice ČEZ, je prozatím odvrácena. Češi v Albánii i za pomoci dubnové návštěvy premiéra Petra Nečase v Tiraně vylobbovali snížení ceny, za níž distribuční společnost CEZ Shpërndarje kupuje elektřinu od albánských státních elektráren KESH. To podstatně ovlivní hospodářské výsledky firmy za první i druhé čtvrtletí, které ČEZ zveřejní zítra.

Na začátku roku KESH, závislý na vodních elektrárnách, náhle zdražil elektřinu kvůli předcházejícímu dlouhému suchu o 91 procent. Cena koncovému zákazníkovi se přitom z nařízení regulátora nesměla zvýšit, takže CEZ Shpërndarje prodávala elektřinu zhruba za polovinu ceny, za níž nakupovala. To byl důvod, proč v prvním čtvrtletí letošního roku spadlo hospodaření této distribuční společnosti z mírného plusu do děsivé ztráty 1,9 miliardy korun.

Nynější snížení ceny zhruba o padesát procent proti lednovému navýšení sice nevrací nákup na původní hodnotu, ale umožňuje ČEZu alespoň neprodělat či prodělat méně. Podstatné je navíc, že zlevnění má zpětnou platnost od 1. ledna 2012, což výrazně koriguje zmíněnou ztrátu z prvního čtvrtletí. O dalších ústupcích ze strany vlády ČEZ nadále vyjednává.

A ještě jedna dobrá zpráva dorazila z Balkánu do pražské Duhové ulice. Albánský soud rozhodl, že tamní regulátor v minulosti neoprávněně zamítl takzvanou Bad Debt Study, podle níž ČEZ stanovil výši špatných pohledávek uznaných do výnosů. Studie ČEZu byla zpětně schválena a část těchto pohledávek bude skrz kompenzační mechanismy dorovnána v následujících letech.

Tyto pozitivní události ale nemění nic na tom, že investice ČEZu v Albánii zůstává nadále velmi problematickou. Česká společnost, která za 76 procent Shpërndarje zaplatila v červnu 2009 albánské vládě 2,6 miliardy korun, se od té doby soustavně potýká nejen s tamními úřady a KESH, ale také s notorickým neplatičstvím albánského lidu.
-pes-

Předcházející článek

Český miliardář prodal aktiva ve Španělsku, vydělal přes půl miliardy v čistém

Následující článek

Tuzemský hazardní obr loni vydělal 651 milionů korun v čistém