Donald Tusk vyhrál volby v Polsku, uspělo i Palikotovo antikatolické hnutí

„Hnutí Moderní Polsko žádá vyloučení vyučování náboženství ze škol, zrušení důchodových fondů pro kněze a konec státních ceremonií, abychom se už nemuseli dívat na břichaté biskupy.“ S tímto šel do parlamentních voleb v Polsku Janusz Palikot a uspěl. Palikotovo hnutí skončilo v dnešních volbách na třetím místě.

S 39,6 procenty zvítězila vládní pravicová Občanská platforma premiéra Donalda Tuska. Podle mandátů bude mít v novém Sejmu téměř 45 procent křesel, v Senátu pak dokonce 63 procent. Poprvé od pádu komunismu se jedné straně podařilo zopakovat volební vítězství. Jaroslav Kaczyński neuspěl. Jeho partaj Právo a spravedlnost zaostala za Tuskovou formací o téměř deset procent.

Občanská platforma vyhrála v jedenácti z šestnácti vojvodství. Rekordních 51,4 procent hlasů získala v Pomořském vojvodství. Nejdrtivějšího vítězství (o 28,4 procent) dosáhla v Lubušském vojvodství. Právo a spravedlnost vyhrála nejpřesvědčivěji v Lublinském vojvodství (37,9 % ku 22,2 % pro Občanskou platformu).
největší počet preferenčních hlasů zřejmě získal ministr zahraničí Radosław Sikorski.

Do parlamentu vstoupí pět stran, které dohromady získaly téměř 96 procent všech odeslaných hlasů, což je poměrně mimořádné číslo. K nim se připojí jeden zástupce německé menšiny.

Pro investory a byznys vůbec je Tuskovo vítězství nejlepší možnou variantou.
-mot-

Jak dopadly parlamentní volby v Polsku
Občanská platforma 39,2 procent
Právo a spravedlnost 29,9 procent
Palikotovo hnutí 10,0 procent
Polská lidová strana 8,4 procent
Svaz demokratické levice 8,3 procent

Předcházející článek

Regionální stavební firmy jsou stále schopny vlastníkům generovat stovky milionů korun ročně

Následující článek

Podnikání Erste Group Bank v Maďarsku a Rumunsku vyděsilo investory