Dozvuky islandského tunelu od Metrostavu: žaloba a nedořešená ztráta

V zajímavý právní problém se vyvinula obří islandská zakázka Metrostavu z roku 2006. Česká stavební firma tehdy v konsorciu s islandskou společností Háffel vyhrála tendr na vybudování dvou tunelů propojujících odlehlé obce Siglufjördur a Olafsfjördur. Island tou dobou ještě hospodářsky vzkvétal a smělý projekt nazvaný Hédinsfjarðargöng, v němž demografické zájmy zcela převážily ekonomické, vypadal na slušnou šanci pro všechny zúčastněné. Teď je z toho na všech stranách bolehlav.

Náklady na stavbu tunelů o celkové délce téměř jedenácti kilometrů a propojovacího mostu byly původně vyčísleny na 5,8 miliardy islandských korun, což v roce 2006 činilo zhruba 72,5 milionu eur. Nejdříve přišly komplikace technického rázu, související s extrémní náročností islandského klimatu a geologickými nezvyklostmi. Ty se podařilo vyřešit použitím náročnější techniky a materiálů za cenu časových průtahů a vyšších nákladů. Daleko horší úder ale přišel v roce 2008, kdy se Island po pádu tří hlavních bank Glitnir, Landsbanki a Kaupthing dostal na pokraj bankrotu, odvráceného až úvěrem od MMF, Japonska a skandinávských zemí.

Kurz islandské koruny vůči euru propadl víc než o polovinu. Hodnota zakázky v roce 2009 tak místo původních 72,5 milionu eur činila 32,2 milionu. Zadavatel, islandské Ředitelství silnic, vyšlo konsorciu částečně vstříc, když dodatečně navýšilo kontrakt na 8,4 miliardy islandských korun, tedy asi 46 milionů eur.

Když se na podzim 2010 stavba s několikaměsíčním zpožděním konečně předávala, mohlo se zdát, že je všemu zlému konec. Metrostav sice počítal ztrátu mnoha desítek milionů korun, nicméně si aspoň připsal důležitou zahraniční referenci. A nadále se chystal domoci další kompenzace od islandského zadavatele.

Třetí vzadu Háffel, zodpovědný za třetinu zakázky, se ale dosud ze stavby, která jej zruinovala, nevzpamatoval. Jeho frustrace vyústila v žalobu, kterou zástupci firmy podali na Ředitelství silnic i svého partnera Metrostav. Českou firmu viní zejména z průtahů stavby. Z právního rozboru problematické zakázky, který si Metrostav připravil už v roce 2009, vyplývá značné podcenění situace v dobách, kdy se zdálo, že Island je ekonomickým tygrem. Metrostav se například nepojistil proti kurzovým ztrátám. Prokazování viny ve sporu, kde každý ze tří zúčastněných stojí proti sobě, bude slušný justiční oříšek.

Metrostav žalobu prostřednictvím svého mluvčího Františka Poláka potvrdil, ale odmítl komentovat. Dodal, že jednání o dodatečné kompenzaci ze strany Ředitelství silnic, započatá v roce 2010, stále bez výsledku pokračují.
-pes-

Předcházející článek

Upozornění pro natvrdlé: ČEZ neprodává uhelné elektrárny s povolenkami

Následující článek

Zájmy ruského kapitálu v ČR bude hájit nově vzniklá Rusko-česká obchodní komora. Komárek u toho