Dva plus dva zájemci o Aero Vodochody musí počítat s vysokou hrou Penty

Zatím dvě nabídky obdržela finanční skupina Penta Investments od zájemců o její leteckou továrnu Aero Vodochody. Do konce roku čeká ještě další dvě, pak se rozhodne, zda někoho z potenciálních kupců pustí k procesu due diligence, nebo prodej odloží. Představy Penty o ceně jsou poměrně náročné.

Penta je ve Vodochodech od roku 2007, kdy tehdy výrazně ztrátovou továrnu i s letištěm získala v privatizaci za tři miliardy korun, čímž konkurenční konsorcium PPF a J&T výrazně přeplatila. Letiště si zatím ponechává, výrobní a opravárenské kapacity už jsou ale po důkladné restrukturalizaci a modernizaci na prodej. V září prostřednictvím Deloitte rozeslala po trhu indikativní nabídku, doteď zareagovali dva zájemci a Penta čeká do konce roku ještě zájem dalších dvou významných strategických investorů.

Aby byl v příštím roce proces prodeje vůbec zahájen a zájemci puštěni do útrob Aera, musí splnit poměrně náročné představy Penty o ceně. V oboru se při podobných M&A pracuje s multiply EBITDA zhruba na úrovni sedm až třináct, v případě Aera se Penta chce přiblížit horní hranici. Penta chce investory přesvědčit, že se EBITDA i tržby v příštích letech ztrojnásobí.
-pes-

Výsledky Aero Vodochody Aerospace
rok tržby EBITDA
2010 143 mil USD 26 mil USD
2011 123 mil USD 14 mil USD
2012 144 mil USD 17 mil USD
2013* 181 mil USD 25 mil USD
*očekávané

Předcházející článek

motejlek.tv: Julian Lee, Centrum pro globální energetická studia: Ropu a uhlí zatím neodepisujte

Následující článek

Vítězové kvízu číslo XXXII o půlroční předplatné motejlek.com