Dvě pozoruhodné investice do větrníků: Warren Buffett v Iowě a „čeští“ Gruzínci u jezera Paravani

Obří investici do obnovitelných zdrojů energie oznámila společnost MidAmerican Energy, součást investiční skupiny Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. V americkém státě Iowa hodlá postavit větrnou farmu za 1,9 miliardy dolarů. Na druhém konci světa, u gruzínského jezera Paravani, by měla budovat větrnou elektrárnu za 70 až 100 milionů dolarů společnost Wind Energy Investments, „eseróčko“ z Krakovské ulice v Praze.

Obě investice jsou samozřejmě naprosto neporovnatelné, nejen co se velikosti týče. MidAmerican Energy je zavedená firma, která v USA už do větrné energie nainvestovala kolem čtyř miliard dolarů a disponuje elektrárnami s instalovaným výkonem 2285 MWe, tedy větším než má jaderná elektrárna Temelín. K vybudování iowské elektrárny s výkonem 1050 MWe potřebuje ještě zkompletovat všechna úřední povolení, ale to je jen formalita, v roce 2015 by se větrníky měly roztočit.

Formality naopak nechybí společnosti Wind Energy Investment, která má už od roku 2011 gruzínskou vládou posvěcený projekt výstavby větrné elektrárny s výkonem 50 MWe u jihogruzínského jezera Paravani. To je ale asi tak všechno. Podle vládních dokumentů se mělo začít stavět letos 1. května, evidentně se ale zatím nic neděje. Naopak gruzínské ministerstvo energetiky a přírodních zdrojů počátkem května oznámilo, že o pilotním projektu první větrné elektrárny v zemi jedná s rakouskými a tureckými firmami.

Wind Energy Investment Gruzínců Mamuky Mikashavidzeho a Levana Chikovaniho sídlí v pražské Krakovské ulici 593/19, kde jsou zapsány desítky dalších firem ze států bývalého Sovětského svazu. Mobilní telefon jednatele je nedostupný, internetové stránky nefungují a firma kromě záměru u jezera Paravani nevykazuje žádnou činnost.
-pes-

Předcházející článek

Broumovský damaškový a brokátový zázrak vydělává jako nikdy v historii

Následující článek

Tono Stano: rozhovor pro motejlek.art