Elektromobilní zlaté tele – další kolečko do mozaiky

Příběh firmy GiTy z Brna a Belize odkrývá další detaily. Znovu se v něm objevuje ČEZ a znovu se vrátíme do listopadu 2010, kdy GiTy ovládla společnost Whyte Finance Ltd. Tentokrát jde o hudbu budoucnosti, elektřinu pro automobily.

Síť dobíjecích stanic pro elektromobily se v Česku začíná budovat teprve chvíli a celkem nenápadně. V posledním roce ovšem rychle akceleruje, leckdo začíná chápat, že chvályhodně zelená myšlenka skýtá do budoucna velký byznys. Asi jako když pár olejářů před 99 lety zavětřilo budoucí zlaté tele v momentě, kdy americká společnost Gulf otevřela v Pittsburghu první benzínku.

Na českém trhu se o elektromobilní koláč zatím dělí ČEZ, Pražská energetika, E.ON a v menší míře firmy MICOS, ABB a SPEL. ČEZ má nejvíce stanic, v tuto chvíli jedenáct, za rok jich ale plánuje dvě stovky a to bude pořád teprve začátek expanze. Pro žádného provozovatele to ještě není výnosný byznys, pouze takřka stoprocentní sázka na budoucnost, ceny dobíjení jsou totiž stále jen symbolické a při dnešním nízkém počtu elektromobilů nemůžou ani zdaleka krýt pořizovací náklady. Podstatně lákavější sousto a stálý přísun zakázek na mnoho let dopředu ovšem stanice představují pro jejich dodavatele.

Právě pro ně vypsal ČEZ výběrové řízení v říjnu 2010. O měsíc později, 26. listopadu, pak vypsal nové, opravné. Tři dny na to se v obchodním rejstříku objevila firma EmotionCar, klasické dvousettisícové „eseróčko“, založené Martinem Skořepou, bývalým vedoucím provozu v Metrostavu a později ředitelem jedné z divizí dceřiné firmy Subterra.

EmotionCar se hned po svém vzniku do tendru přihlásil. Zájem projevilo dalších 58 firem, jen devatenáct včetně EmotionCar ale nakonec splnilo podmínky a podalo přihlášku. Tendr byl koncipován pro dva vítěze, jeden měl být dodavatelem normálních dobíjecích stanic, druhý rychlodobíjecích. EmotionCar zvítězil v obou kategoriích.

Jak už bylo výše napsáno, vznik EmotionCar časově koresponduje s obchodní transakcí, v níž londýnská firma Whyte Finance Ltd. s velmi nejasným majetkovým pozadím ovládla brněnskou telekomunikační společnost GiTy. Okolnosti prodeje, obchodní aktivity GiTy a výpovědi zainteresovaných lidí z branže napovídají, že současná GiTy má velmi blízko k lidem kolem ČEZ, bývalé Škody Holding a pražského Dopravního podniku. A ano, pointou článku je fakt, že GiTy je dodavatelem IT technologií pro dobíjecí stanice společnosti EmotionCar. Poslední jejich společně vybudovaná stanice je první mimopražskou. Najdete ji v Plzni.
-pes-

Předcházející článek

Energetický a průmyslový holding nevyhnutelně čekají změny v akcionářské struktuře

Následující článek

Jak se také dá popsat nejhorší hospodářský výsledek za 7 let a nejnižší příjmy za 9 let