Energetický a průmyslový holding se zrodí v červnu

Nejpozději v červnu letošního roku spatří světlo světa společnost nesoucí historizující, ale trefný název Energetický a průmyslový holding (EPH). Jde o podnik, na němž se letos v únoru dohodly finanční skupiny J&T a PPF.

EPH bude mít sídlo v České republice. Vlastníky se stanou tři kyperské společnosti, za nimiž budou stát J&T, PPF/Generali a Daniel Křetínský. 40 procent EPH si ponechá dosavadní majitel J&T, 40 procent bude vlastnit duo PPF/Generali (s majoritou PPF) a zbylých 20 procent získá třiatřicetiletý partner J&T Křetínský. Pokud EPH bude prosperovat, jisté podíly získají i dnešní blízcí spolupracovníci Křetínského v J&T. Drobná procenta mohou postupně získat od všech tří zakládajících společníků.

Představenstvo bude kopírovat aktuální složení společnosti J&T Investment Advisors. Předsedou se stane Křetínský, členy pak Marek Spurný (34) a Marek Janča (35). V dozorčí radě zasednou tři zástupci J&T a tři lidé z PPF/Generali.

Pod Energetický a průmyslový holding bude spadat strategický Energetický subholding. Jde o energetická aktiva J&T jako jsou United Energy, multimiliardové podíly v Pražské energetice a německé hnědouhelné firmě Mitteldeutsche Braunkohlengesellschaft, Plzeňská energetika, První energetická, United Energy Trading, Aise nebo Větrné elektrárny Pchery.

Další účasti budou spadat pod další subholding nebo budou vlastněny přímo EPH. Jde zejména o podniky z oblasti energetického strojírenství jako jsou SES Tlmače, ČKD Blansko Holding nebo Serw, výrobce autobusů SOR Libchavy, strojírny VSS a uzenářské firmy Kmotr – Masna Kroměříž, Krahulík – Masozávod Krahulčí a hodická Vysočina.

Prvním megaúlovkem EPH by se mohla stát společnost International Power Opatovice, kterou prodává její britský majitel. Kromě mateřské společnosti, kterou představuje především uhelná elektrárna v Opatovicích, vlastní především 48,54 procent v Pražské teplárenské i s jejím stoprocentním podílem v Energotransu (Elektrárna Mělník I).

Pokud bude chtít EPH uspět, bude si muset připravit nejméně miliardu dolarů. Na to sám nestačí a tak do tendru půjde s partnerem. Nabízí se zejména polostátní energetický holding ČEZ. Vážným konkurentem EPH bude zřejmě skupina kolem bývalé Mostecké uhelné vedená Pavlem Tykačem, Vasilem Bobelou a Petrem Pudilem. Uhlobaroni potřebují větší vlastní zdroj, který jim dosud chybí. Navíc elektrárny v Mělníce a Opatovicích jsou závislé na uhlí z exMostecké. V každém případě půjde o zajímavou řež.
-mot-

Předcházející článek

Pěti členům představenstva NWR byla připsána tisícina firmy

Následující článek

Ředitel Letiště Praha Dvořák spolurozjel novou solární elektrárnu