Energo-PRO dál táhne Bulharskem, nově kupuje za 68 milionů eur 6 hydroelektráren

Česká hydroenergetická skupina Energo-PRO posiluje na bulharské trhu. Její tamější dceřiná společnost Energo-Pro Bulgaria kupuje od Litexu firmu VEZ Energia Holding. V zásadě jde o šest vodních elektráren o celkovém instalovaném výkonu 62,6 MW a roční produkci přibližně 157 500 MWh. Energo-PRO akvizice přijde na 68 milionů eur. Informace motejlek.com poskytl spolumajitel českého holdingu Jiří Krušina.

Šestice vysokospádových vodních elektráren představuje kaskádu Pirinska Bistrica. Energo-PRO při akvizici získá také hydrotechnická zařízení jako jsou přívodní kanály a nádrže, které umožňují denní akumulaci a provoz ve špičkovém režimu. Pirinska Bistrica byla privatizována v době, kdy Energo-PRO vstoupilo na bulharský trh koupí tří kaskád.

Energo-PRO bude mít po dokončení obchodu v Bulharsku už 14 hydroelektráren o celkovém instalovaném výkonu 165,6 megawattů. Stalo se jasným lídrem v obnovitelných zdrojích. Česká skupina nedávno také koupila od německého koncernu E.ON distribuční energetickou firmu.

Skupina na bulharský trh vstoupila v roce 2002, kdy za 33 milionů eur koupila od státu osm vodních elektráren o celkovém instalovaném výkonu 103 megawattů elektrického výkonu. Dalších třicet milionů investovala do jejich obnovy. V roce 2010 těchto osm zdrojů vygenerovalo čistý zisk v přepočtu bezmála 300 milionů korun.
-mot-

Předcházející článek

Na české nebe míří Gulfstream G550, následně pak model G650, který přijde na zhruba 70 milionů dolarů. Za oběma stroji stojí jedna osoba

Následující článek

Tatry Mountain Resorts má konkurenci v polských Tatrách