Fortuna loni vybrala od sázejících víc než Sazka, utržila přes 9 miliard korun

Kurzové sázení představuje i v době ekonomických turbulencí na globálních trzích velmi dobrý byznys. Fortuna Holding loni od sázejících v České republice, na Slovensku, v Polsku a Chorvatsku vybrala přes devět miliard korun. Meziročně si polepšila o 36 procent. Letos počítá s překonáním hranice 10 miliard. Největším trhem zůstává Česká republika, nejrychleji rostly Slovensko a Polsko, vydařil se vstup na chorvatský trh. Informace poskytla česko-slovenská investiční skupina Penta Investments, která je vlastníkem Fortuny.

Fortuna Holding se stala výrazně největším středoevropským provozovatelem kurzových sázek. Její pobočky každý den v průměru přijmou kolem 300 tisíc tiketů. Její loňský zisk by se měl pohybovat kolem půlmiliardy korun v čistém. Podle výše tržeb předstihla téměř o miliardu Sazku, dosavadního lídra tuzemského sázení a hazardu. Sazka loni utržila za loterie a sázky 8,1 miliard korun.

Fortuna se stala součástí Penty na přelomu let 2004/2005. Investiční skupina zakladatelům a majitelům vyplatila 75 milionů eur, což tehdy představovalo zhruba 2,3 miliard Kč. Peníze si rozdělili Petr Bouma, Michal Horáček, Josef Kurka a Jiří Balcar. V současné době je Penta ochotna Fortunu prodat. Očekává nejméně 200 milionů eur, spíš více. Chystá totiž velké nákupy za zhruba miliardu eur. Akvizice by měly proběhnout v oborech nejvíce postižených krizí.

Penta, jejímiž vlastníky jsou Marek Dospiva, Jaroslav Haščák, Martin Kúšik, Jozef Oravkin a Jozef Špirko, kontroluje desítky společností v mnoha zemích. V portfoliových firmách zaměstnává přes 25 tisíc lidí. Mezi klíčové patří PPC Energy Group, Slovenský investičný holding (dříve VSŽ), Aero Vodochody, síť lékáren Dr.Max, řetězec Žabka, Privatbanka, zdravotní pojišťovna Dovera, německý výrobce stravy pro kočky a psy Gimborn nebo hutní koncern ZSNP (několikamiliardovou hodnotu má především podíl v obří hliníkárně Slovalco).

Loňský provozní zisk Penty překročil 300 milionů eur. Na historicky šesti klíčových obchodech vydělala v souhrnu kolem miliardy dolarů. Jde o prodej Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava, pozemků na pražské Ruzyni, ovládnutí ZSNP, převzetí téměř veškerého neocelářského byznysu košického kolosu VSŽ, koupě Paroplynového cyklu (PPC Energy Group) a poněkud divoké ovládnutí kuponového fondu VÚB Kupón.
-mot-

Příjmy holdingu Fortuna (přijaté sázky v mil. Kč)
firma 2007 2008 meziroční změna
Fortuna CZ 3365 3560 +6 %
Fortuna SK 2098 2759 +31 %
Fortuna PL 1191 1505 +26 %
Fortuna HR —- 1194
Celkem 6655 9017 +36 %

Předcházející článek

Když promluví Topolánek (Corruption is good)

Následující článek

Majitelem ČSA se může stát Unimex Group/Travel Service nebo Air France-KLM