Hoffmannův Axon příští týden zahajuje klinické zkoušky léku vyvíjeného proti Alzheimerově nemoci

Prvního května začíná slovenská společnost Axon Neuroscience Maria Hoffmanna první klinické zkoušky zaměřené na toxicitu vakcíny. Povolené testování na zhruba třiceti pacientech bude probíhat pod vedením profesora Schmidta na dvou rakouských klinikách. Během zkoušek nebudou lékař a Axon vědět, kdo dostal placebo a kdo lék. Informace motejlek.com získal od Hoffmanna.

Axon úspěšně zvládl předklinické testy a dostal od regulátora povolení k prvním klinickým testům. Svůj výzkum léku proti Alzheimerově nemoci s úspěchem odprezentoval na mezinárodní konferenci v italské Florencii. Přítomno bylo na 2500 profesorů a vědců z celého světa.

Pokud první fáze klinických testů dopadne dobře, dá se očekávat velký zájem ze strany velkých farmaceutických korporací. Jejich zkušenosti a kapitál by mohly urychlit klinické zkoušky. Jejich další fáze je zaměřena už pouze na terapeutické účinky a testování probíhá ve více zemích. V poslední fázi už jde o různé světadíly.

V případě, že se dojde úspěšně až do této fáze, bude následovat verifikace výsledků, schválení regulátorů a nakonec dojde ke spuštění prodeje léku. Vakcína má potenciál ročních tržeb v řádu mnoha miliard dolarů. Vývoj léku proti Alzheimerově chorobě patří mezi priority velkých farmaceutických korporací. Dosud ale 187 projektů dopadlo neúspěšně. Klinické testy nepotvrdily terapeutický účinek, případně odhalily toxicitu. Hoffmann věří, že Axon bude úspěšný a skutečně vyvine lék, který zastaví Alzheimerovu chorobu.
-mot-

Předcházející článek

Ve Vítkovicích padaly hlavy. Dvě klíčové firmy strojírenského holdingu mají nové ředitele

Následující článek

Jiří Šmejc: Home Credit za 7 miliard dolarů? Ne