Hydroelektrárenský holding Energo-PRO dnes uzavřel královský obchod v Bulharsku

Česká hydroenergetická skupina Energo-PRO vlastněná Jaromírem Tesařem a Jiřím Krušinou udělala v Bulharsku ještě lepší obchod, než se původně zdálo. Od německého energetického giganta E.ON odkoupila jeho distribuci elektřiny v Bulharsku za podstatně levnější peníz, než byla předběžná dohoda. Za 67 procentní podíl v E.ON Bulgaria nakonec Němcům zaplatila 95 milionů eur, přičemž ještě na konci loňského roku to mělo být 133 milionů. Obchod byl dnes zaplacen a uzavřen. Peníze na transakci půjčila PPF banka.

E.ON Bulgaria má na severovýchodě země zhruba 1,1 milionu zákazníků, kteří ročně odeberou asi 5,5 terawatthodin elektřiny. Operuje na území větším, než jsou Morava a Slezsko.

Energo-PRO díky akvizici nyní ovládá 18 až 20 procent bulharského trhu s distribucí elektřiny. Dalších zhruba 31 procent má ČEZ. To znamená, že Češi v Bulharsku vládnou polovině distribučního trhu.

Energo-PRO patří mezi tři největší tuzemské investory v zahraničí. Skupina investovala v Gruzii, Turecku, Bulharsku (i s nákupem od E.ON) a České republice téměř miliardu eur. V současné době vyjednává s polským ministerstvem státního pokladu o převzetí hydroelektrárenské firmy Zespoł Elektrowni Wodnych Niedzica. V přepočtu jde o akvizici za více než tři miliardy korun. V hledáčku má i další akviziční cíle.
-mot-

Předcházející článek

Brazilský pivovarnický mastodont

Následující článek

Vítězové kvízu číslo XVI o půlroční předplatné motejlek.com