Igor Fait míří mezi elitní tuzemské průmyslníky

Čtyřiačtyřicetiletý brněnský investor Igor Fait má před sebou největší obchod svého života. Někdy v březnu by měl převzít podstatnou část aktiv někdejší skupiny Kord, zejména pak společnost Kordárna. Přední evropský výrobce technických tkanin pro gumárny, geosyntetik pro stavebnictví a polyesterových vláken je od začátku loňského května v insolvenčním řízení.

Závazky holdingu se v té době pohybovaly kolem 4,5 miliard korun, z toho bankám dlužil 3,5 miliard. Doplatil na obrovské investiční výdaje, které se naprosto minuly s návratností. Faitova private equity skupina JET Investment uspěla v tendru na prodej majetku Kordárny, včetně některých dceřiných společností. Celá skupina Kord předloni utržila více než čtyři a půl miliardy korun. V minulosti ročně vydělávala stovky milionů korun po zdanění. Loni se ale dramaticky propadla.

Pokud Fait v Kordárně uspěje, zařadí mezi nejdůležitější postavy českého průmyslu. Má k tomu výtečně nakročeno. Mezi jeho klíčové podniky patří Strojírny Poldi, PBS Industry, ZPA Nová Paka, Rolofol. Jen tyto čtyři společnosti v roce 2008 vydělaly kolem čtvrt miliardy korun v čistém.

Fait od loňského podzimu vlastní 67 procent ve firmě Kastelán, která provozuje známý brněnský restaurant U Kastelána. Jde o jeden z nejlepších restaurantů v České republice. Investorovými rukami v minulosti prošly podniky jako Českomoravský len, Adast Blansko, Hutní montáže Ostrava, Kornolit, Sběrné suroviny nebo Vinium.

Faitem kontrolovaná strojírenská společnost PBS Industry se loni stala významným sponzorem TOP 09, politické formace Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska. Do stranické pokladny věnovala dva miliony korun.
-mot-

Předcházející článek

Počet akcionářů holdingu ČEZ už rok a půl roste

Následující článek

Slovenští miliardáři udělali pořádnou čistku v Českých loděnicích