Indové dokázali snížit ceny reaktorů od Arevy na polovinu

Indové předvedli celému světu, jak lze úspěšně vyjednávat o podstatném vylepšení ceny za výstavbu jaderných bloků. Nyní jsou v závěrečné fázi jednání s francouzskou korporací Areva o smlouvě na výstavbu dvou bloků s reaktory EPR-1600 v Džajtapúru. Informace uveřejnil portál atominfo.cz s odkazem na list Business Standard.

Během rokování našli Indové cestu, jak snížit cenu projektu na polovinu – na 1680 eur za jeden kilowatt instalovaných kapacit. Původní cena, na které jednání začínala, činila v přepočtu z indických rupií okolo 3300 eur za jeden kilowatt.
Tento úspěch podmínily dva hlavní faktory: 1) Indům se podařilo dosáhnout zvýšení podílu indických dodavatelů na projektu. Zatím však nebyla zveřejněna konkrétní čísla, 2) indičtí energetici prohlásili, že v Džajtapúru hodlají vybudovat hned šest bloků s reaktory EPR-1600.

Pro financování elektrárny v Džajtapúru zřídilo pět bank – BNP Paribas, Société Générale, HSBC, Calyon a Natixis – zvláštní konsorcium.

Skupina Areva zatím odmítá komentovat průběh jednání s indickou stranou. První otázkou, která našince napadne, je, zda se indický způsob dá aplikovat na zakázku na dva bloky jaderné elektrárny Temelín. Nejspíše ne. Čeští dělníci jen stěží budou ochotni spát v chýších z palmového listí a vystačit si s platem 120-150 eur měsíčně. Navíc vysoký podíl indických dodavatelů je důležitý především z hlediska šetření na dopravě zařízení z Evropy. V České republice tento faktor není tak významný. Přesto však jednání mezi Arevou a NPICL ukazují, že původní smluvní cena jaderného reaktoru může být podstatně snížena.
Natallia Sudliankova

Předcházející článek

Příběh hraček 3 od Pixaru sedmým filmem v historii s tržbami přes miliardu USD

Následující článek

Expert na Ambrozkovy finance? Martin Baier!