Jak dopadne finanční pomoc Kypru na české kapitalisty

Kypru se dostane mezinárodní pomoci v objemu deseti miliard eur. Musí ale přistoupit na podmínky budoucích věřitelů. v reálu to znamená zvýšení daně z přijmu firem z deseti na 12,5 procent a především jednorázové zdanění vkladů na 100 tisíc eur.

Daň bude zavedena bleskově. Až příští týden otevřou banky, už byl měl platit zákon, který zdanění uvádí v život. S uloženými penězi je a bude možné volně nakládat, příšlušná daň ale bude blokována pro následný výběr.

Kyperské společnosti hojně využívají místní finanční skupiny jako Penta Investments, J&T, čebol Pavla Tykače a další. Jsou také běžnou součástí různých optimalizačních schémat. Například Tykačova larnacká Indoverse (Czech) Coal Investments získala na dividendách od Vršanské a Litvínovské uhelné v letech 2009 až 2012 přes deset miliard korun. Zřejmě vůbec největší počet „aktivních“ firem na Kypru (z místních) spadá pod smíšenou finanční holdingovou osobu v čele finančního konglomerátu. Na druhou stranu není příliš pravděpodobné, že by někdo ze zmíněných na Kypru hromadil podstatné částky. Občas nějaká větší platba ale proběhne.
-mot-

Předcházející článek

Jaroslav Strnad a René Matera blízko vstupu do kopřivnické Tatry

Následující článek

Alpiq dnes zjistí, jak si kdo cení jeho české zdroje