Jaké motivy stojí za zájmem Číny o EUR

Síla evropské měny EUR během posledních osmnácti měsíců, od okamžiku, kdy začala evropská dluhová krize, je jedno velké překvapení. Celkem věrohodné vysvětlení je, že EUR je podporováno ze strany Číny a dalších asijských vlád a také státních investičních fondů.

Řada obchodníků ve světových finančních institucích si všimla, že bez ohledu na špatné zprávy z Evropy, EUR vždy pookřeje pod nákupním zájmem, jakmile se Asie probudí do obchodního dne. Tato skutečnost se stala téměř pravidlem zejména od prosince 2010, kdy se prudce zhoršila situace s řeckým dluhem.

Obecný výklad tohoto fenoménu je, že Čína diverzifikuje své dolarové rezervy. A z toho samého důvodu asijské vlády nakupují španělské a portugalské dluhopisy, aby zabránily rozpadu eurozóny a konci EUR.

V minulých týdnech publikoval Financial Times zajímavý článek popisující tuto skutečnost a odhadující rozměr těchto nákupů. Standard Chartered Bank porovnávala růst měnových rezerv Číny s reportem americké vlády o nákupu amerických vládních dluhopisů kupovaných Čínou přímo nebo nepřímo přes své zprostředkovatele v Londýně či Hongkongu.

Článek popisuje celkem ostrý propad v nákupech US dluhopisů ze strany Číny v prvních 4 měsících tohoto roku. Zatímco v předchozích letech nakoupila Čína v daném období americké dluhopisy v rozsahu až 52 % nárůstu jejich rezerv, v tomto roce to bylo pouze v rozsahu 24 %. Dá se tedy říci, že zbývajících 76 % nových rezerv šlo do nákupů EUR. Možná menší část také do dalších měn jako australský dolar, švýcarský frank či britská libra, ale tyto měny nenabízejí takovou likviditu, kterou Čína potřebuje pro umístění svých mohutných dolarových objemů.

Pokud Čína nakupuje EUR pouze kvůli diverzifikaci, proč najednou takový nárůst nákupů od počátku tohoto roku? Zdá se, že je za tím ještě nějaký jiný motiv. A tím je podle mého názoru opět manipulace směnného kurzu domácí čínské měny CNY.

Čína totiž nechává pomalu posilovat svou měnu vůči americkému dolaru od minulého podzimu. Částečně jako odpověď na tlak ze strany americké administrativy, částečně kvůli inflačním tlakům. S tím souvisí postupná ztráta konkurenceschopnosti domácího exportního průmyslu a to se samozřejmě politikům v Číně nelíbí. Obzvlášť v době kdy světová, ale i čínská ekonomika zpomalují.

Ale obchod mezi Čínou a Evropou (export+import zhruba v rozsahu 500 miliard USD) je přibližně stejný jako obchod s USA (540 miliard USD). Čína tedy udržováním silného EUR zajistí, aby při posilování CNY/USD zůstala zachována výhoda slabého směnného kurzu vůči EUR. To, co ztratí proti USD, získá proti EUR.

Tento trik aplikovala Čína již dříve. V průběhu posilování RMB v letech 2005 až 2008, průměrný kurz čínské měny proti EUR a dolaru zůstal zhruba nezměněný. To znamená, že co ztratila domácí měna proti USD, získala proti EUR. I když proti USD posílil CNY o 20%!

Dnes je průměrný kurz CNY proti EUR a USD zhruba tam, kde byl v roce 2000. Ale jak dlouho může taková manipulace vydržet? Euro se propadlo v roce 2008, když zkolabovaly ceny ropy a uzavírání short pozic v americkém dolaru převážilo i nákupní sílu čínských kupců. Je možná na místě položit si otázku: Může se něco takového zopakovat v příštích měsících? A podle odpovědi upravit své portfolio.
Richard Koza, partner, portfolio manager ATWEL International

Předcházející článek

Praha padá, pět titulů ztrácí přes deset procent

Následující článek

Tržní kapitalizace titulů ve SPAD propadla za tři dny o 155 miliard korun