Jde do tuhého. Lednový propad státního rozpočtu není náhoda!

Osmimiliardovou sekeru rozpočtu ustála vláda postavená na marketingu celkem bez šrámů. Aspoň v médiích. Všechna napsala, že šlo o nejhorší výsledek od roku 2003. To není nejlepší vizitka. Ale ono je to ještě podstatně horší. Lednový deficit státního rozpočtu byl nejhorší v historii a srovnání snese jen s posledním rokem vlády Miloše Zemana. Zodpovědný politik by se budil v noci hrůzou.

Stačí se podívat trochu pečlivěji na zdůvodnění deficitů v letech 2002 a 2003. No a porovnat je s tím, co píše ministerstvo o letošním hospodaření. Ty dva roky byly do letoška jediné, kdy stát v lednu hospodařil se schodkem.

Lednové saldo státního rozpočtu v miliardách Kč (zdroj: MFČR)

Saldo v roce 2002 bylo ovlivněno zaplacením části ztráty Konsolidační banky ve výši 6 miliard korun. Jen tato lednová platba dostala rozpočet spolehlivě do mínusu. A je potřeba jasně říct, že nemá co dělat s aktivitou vlády v daném roce. A kupodivu za to nemohl ani Miroslav Kalousek (ministrem financí byl tehdy Jiří Rusnok).

V roce 2003 už o žádné mimořádné platby nešlo. Ministerstvo financí ČR zmiňuje mimořádně vysoký transfer krajům. V kostce se jednalo o to, že kraje na školství dostaly už v lednu zhruba čtvrtinu prostředků na celý rok. Pokud by dostaly jen to, co odpovídá jednomu měsíci, saldo by bylo jistě pod 5 miliardami Kč. Ovšem nejsme tu od toho, abychom hájili poslední rok vlády ing. Zemana, který uplácel voliče, co mu fantazie stačila (Pamatujete? Grégr, Fencl, Gross, Schling či Tvrdík – vypadalo to, že takovou skvadru nikdo překonat nemůže. Ale ANO, evidentně to jde!).

Pojďme tedy zpět ke kabinetu, který aspiruje rozpočtově na to nejhorší, co jsme tu kdy měli. Ocitujme radši letošní zdůvodnění deficitu ministerským ptydepe:

  • Neinvestiční transfery územním rozpočtům odráží růst platů pedagogických i nepedagogických pracovníků na středních i základních školách o 10 %, a stejně tak 5% valorizaci příspěvku na výkon státní správy.
  • Objemově nejvyšší nárůst vykázaly sociální dávky. V jejich rámci jsou již od ledna výrazně zvýšeny důchody a rodičovský příspěvek.
  • Státní fond dopravní infrastruktury dostal 4,4 mld. Kč – loni nic. (Není divu při rychlosti výstavby dálnic. Ale stavět snad chceme, ne? Tedy letos pošleme miliard podstatně více než loni.)
  • Jediná mimořádná platba byla do rozpočtu Evropské unie, kde jsme podle MF zaplatili na jejich žádost platbu za leden i únor. (Dobře, ročně platíme unii tak 50 mld. Kč, tedy cca 4 mld. měsíčně. Ani to ovšem nestačí, rozpočet by i bez ní byl v deficitu, byť polovičním.).

Sečteno a podtrženo, letošní lednový deficit je spolu s posledním lednem vlády ing. Zemana nejhorší v české historii. Není to překvapení – je to potvrzení trendu, kterým se levicový premiér/vůdce vydal před několika lety. Jeho fiskální úsilí, neboli schopnost být zodpovědným hospodářem, postupně klesalo v závislosti na sortě voličů, kterou oslovoval.

Jelikož se jedná o vládu důsledně postavenou na marketingu, bude zajímavé a asi především trpké sledovat, co s tím poradci Andreje Babiše udělají. Zatím ušetřili jeden ministerský plat, tím pádem mají dvě ministerstva poloviční vedení.

Jinak pokračuje devastující mise: ministryně financí bizarně snižuje DPH na pivo, plánuje do rozpočtu výnosy, na které ještě ani nemá schválené zákony (digitální daň) a do toho Jiří Rusnok zvýšil sazby. Průmysl je už v útlumu, z Německa taky neplynou žádné dobré zprávy a snad i největší hradní hlupáci pochopili, že Čína pomůže maximálně partě sešívaných fotbalistů.

Uvidíme, jestli pomůže obvyklý trik marketérů – podseknutí daňových výnosů. A nebo EET? Letos to bude ještě trpká sranda, dlouhodobě jsme ovšem v situaci, do které si nás nedovolil doslat ani ing. Zeman.

Předcházející článek

Nové Alzheimer centrum za čtvrt miliardy padá do rukou osvědčených věřitelů

Následující článek

Švýcarský soud smetl odvolání českého ministerstva financí. Stát se tak přiblížil platbě v řádu miliard