Je PPF pro Pentu vzorem, nebo ne?

Na dnešním dopoledním briefingu Jaroslava Haščáka a Marka Dospivy s novináři, na němž tito partneři Penta Investments představili celkem úspěšná čísla z loňského roku, logicky došlo i na porovnání sil s konkurencí. Podle propočtů motejlek.com je nyní fair value Penty až pětkrát menší než v případě PPF, proto se motejlek.com zeptal, co s tím partneři Penty hodlají dělat a zda pro ně není tento kosmický rozdíl frustrující.

První se ujal slova Jaroslav Haščák, který smířlivě vysvětlil, že je schopen komentovat pouze fair value Penty, hodnotu majetku PPF podle tohoto účetního pravidla nezná, ale globálně prý platí, že si s PPF vlastně ani nekonkurují, s výjimkou nešťastného setkání v Sazce. „PPF je úspěšná, my jí úspěch přejeme, ale máme i jiné vzory,“ pravil Haščák.

Na to se chytil o poznání „nastartovanější“ Marek Dospiva, který řekl, že on osobně PPF jako svůj vzor rozhodně nepovažuje a hodnotu jejich investic bude prý rozumnější posuzovat v dlouhodobějším měřítku, nikoli z roku na rok, ale třeba za dvacet let. „Soustředíme se na jiné trhy než PPF, kde vidíme větší perspektivu. A i když jsme tři partneři Penty absolventy prestižní moskevské školy MGIMO, a zdálo by se tedy logické, že máme pro ruský trh cit, nehodláme tam na rozdíl od PPF podnikat. My raději standardnější, předvídatelnější trhy, jimiž už dnes jsou jak Česko, Polsko nebo Slovensko, tak samozřejmě především Německo,“ dodal Marek Dospiva.

Vztah s PPF po vypořádání problému Sazka označil Dospiva nejdříve za přátelský, pak se ale rychle opravil na „partnerský“, neboli že jsou schopni se obchodně potkat, ale nic víc.
-pes-

Konsolidovaný čistý zisk Penty
2004 85,1 milionů eur
2005 94,6 milionů eur
2006 167,4 milionů eur
2007 105,3 milionů eur
2008 61,5 milionů eur
2009 156,2 milionů eur
2010 49,7 milionů eur
2011 126,7 milionů eur

Předcházející článek

Penta chce polské lékárny Phoenix Pharma, z převzetí ale asi sejde

Následující článek

Touha Komárka po Sazce je větší než touha Kellnerova, bude na to ale Komárek mít?