Jedenáct bank ukojí Křetínského apetit „dlouhou“ miliardou eur, s dluhopisy to bude 30 miliard Kč

Konsorcium jedenácti banku půjčí EP Energy, dceřiné společnosti Energetického a průmyslového holdingu, v přepočtu miliardu eur. Lídrem je UniCredit Bank Czech Republic, kterou doplňují Československá obchodní banka, Česká spořitelna, ING Bank, Komerční banka, Citibank, Commerzbank, HSBC Bank, Raiffeisenbank, Royal Bank of Scotland a Volksbank. Dlouhodobá část úvěru představuje 92,5 procent z poskytnuté částky.

Konglomerát dirigovaný Danielem Křetínským a vlastněný PPF Group (44,44 %), J&T (37,04 %) a Křetínským (18,52 %) potvrzuje svoji sílu a do jisté míry i monstróznost. Žádná ryze česká firma dosud totiž takový úvěr nezískala. Skupina zároveň posílila v uhelné válce, kterou vede s Pavlem Tykačem, Tomášem Fohlerem a Janem Dienstlem.

Ve finále/na konci dne bude úvěr snížen o velikost emise dluhopisů, kterou EP Energy připravuje. Roadshow bude ukončena v pondělí 22. října. Objem dluhopisů bude záležet na sazbě. Po jejich případném vydání by financování skupiny mělo dosáhnout zhruba 1,2 miliardy eur (30 miliard korun).

EP Energy loni utržila téměř čtyřicet miliard korun. Klíčová aktiva představují uhelné společnosti německý Mibrag a polská PG Silesia, výrobci a prodejci tepla a elektřiny Elektrárny Opatovice, Pražská teplárenská, United Energy, Plzeňská energetika, německá elektrárna Schkopau (41,9 %).
-mot-

Předcházející článek

Další velmi úspěšný rok čtyřicetiletého východočeského miliardáře

Následující článek

Na hokej do Prahy přijel spolumajitel Gunvoru a Putinův obchodní partner Timčenko