Jihoafrický kolos Naspers kupuje Netretail Holding, jehož vlajkovou lodí je Mall.cz, za miliardy korun

Jihoafrický mediální a internetový konglomerát Naspers kupuje prostřednictvím MIH Allegro většinový podíl v nizozemském Netretail Holdingu. Smlouvy byly podepsány před pár minutami. Prémiovým brandem přebírané skupiny je česká internetová nákupní galerie Mall.cz. Jihoafričané kupují kolem 75 až 80 procent firmy. Jejich platba oceňuje celý Netretail Holding na 220 až 230 milionů eur (až 5,7 miliard korun). Definitivní částku, která se bude pohybovat v tomto koridoru, je třeba ještě „dočištit“ o dluhy, peníze na účtech a o další položky, obvyklé při takovýchto transakcích. Smlouva byla podepsána dnes.

Prodej na této úrovni bude velkým šokem pro všechny velké místní finanční skupiny, jejichž ocenění internetového prodejce se pohybuje sotva někde na úrovni miliardy korun. Příliš český pohled je v minulosti připravil o obrovské zhodnocení investice.

Netretail Holding za poslední účetní období utržil bezmála 4 milirdy korun, zisk se po vyloučení mimořádností pohyboval kolem jednoho milionu eur. Firma je stále ještě postavena na růstu, a proto přes čtyři procenta tržeb vynakládá na marketing. Kromě České republiky skupina působí na Slovensku (mall.sk), v Maďarsku (Mall.hu), v Polsku (Mall.pl) a loni minoritně vstoupila do slovinské společnosti Mimovrste.si (mimovrste.com). Historie holdingu sahá do roku 2000, kdy vznikl projekt bilezbozi.cz. Otci zakladateli byli Ondřej Fryc (50 %), Petr Burcal (25 %) a Jan Menšík (25 %). V roce 2008 firma implementovala systém SAP a málem zkrachovala. S pomocí půjčky se z toho dostala a začala mohutně růst.

Největším akcionářem Netretail Holdingu je dnes Intel Capital, těsně následovaný výkonným ředitelem skupiny Ondřejem Frycem, kolem patnácti procent drží polská MCI (její pozici do roku 2010 držela 3TS Capital Partners), další pořadí akcionářů je Petr Burcal a Eduard Míka. Podstatnou skupinu vlastníků představují současní a bývalí zaměstnanci. Jejich zhruba deset procent znamená více než půl miliardy korun. Objeví se tedy desítky nových milionářů a desetimilionářů.

Právě opce pro zaměstnance (ESOP – employee stock option program) přitáhly do Netretail Holdingu dostatek kvalitních lidí, kteří vsadili na exit. Tento model byl úspěšně aplikován například v případě společnosti NetCentrum, kterou na konci roku 2007 koupil americký investiční obr Warburg Pincus. Je tedy zřejmé, že koncept akciových opcí je velmi perspektivní a jeho rozšíření je žádoucí. Evidentně představuje tu správnou motivaci pro kvalitní a odvážné lidi.

Transakci jestě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Jihoafričané v České republice už vlastní obchodní portál Aukro.
-mot-

Předcházející článek

Regionální dominance Třince ve výrobě dlouhých kolejnic se chýlí ke konci

Následující článek

Spravedlivý hněv Ireny Zemanové