Kalouskův a Topolánkův ostrůvek se nekoná, propad ekonomiky je bezprecedentní

Česká národní banka si neví příliš rady s mohutným propadem české ekonomiky. Nemůže totiž sestavit věrohodnou prognózu. Není se, co divit. Ředitel klíčové sekce měnové a statisticky ČNB Tomáš Holub dokonce dnes prohlásil, že standardní makroekonomické modely nemohou zachytit současný skokový propad. Před několika málo měsíci přitom ministr financí Kalousek označil Českou republiku za ostrůvek stability, premiér Topolánek mu tehdy přikyvoval. Oba jsou politiky a proto je třeba se na jejich tvrzení, ale veškerá, dívat poněkud s nadhledem. 

Podle viceguvernéra centrální banky Mojmíra Hampla se naplňuje scénář, který počítá s letošním hospodářským růstem na úrovni 0,5 procenta. ČNB bývá velmi konzervativní, proto není vyloučeno, že ekonomika v roce 2009 propadne pod loňskou úroveň. Dokládají to další Hamplova slova: „Rychlost zhoršování ekonomických indikátorů je překvapivá a bezprecedentní“. Příliš nepomůže ani mohutné snížení úrokových sazeb, k němuž dojde nejpozději v únoru. Je to ale rozhodně lepší než nic.

Popisovat hrůzy, které v nejbližší době nastanou, si raději odpustím. Snad jen drobnost: Jestliže v listopadu propadl průmysl meziročně o více než sedmnáct procent, v prosinci a lednu to může být ještě horší.

-mot-

Předcházející článek

Zkrachoval Nortel, černá můra investorů

Následující článek

Fidelity Management se stala největším institucionálním akcionářem CETV, vlastníka české Novy