Kamarás s Krajňákem postaví v Košicích za půl miliardy eur velkou paroplynovou elektrárnu

Slovenští miliardáři s rozsáhlým byznysem v České republice Juraj Kamarás (46) a Ladislav Krajňák (45) stojí za společností KPPC, která chce v košické části Šaca vybudovat za zhruba 500 milionů eur (kolem 14 miliard korun) kogenerační paroplynový cyklus s instalovaným výkonem 880 megawattů. Jen pro srovnání: Tušimice mají instalovaný výkon 800 megawattů. Zdroj bude vyrábět elektrickou energii a teplo.

KPPC už předložila záměr na posuzování vlivů na životní prostředí (proces EIA). Se zahájením stavby elektrárny na zemní plyn se počítá už za tři roky. V roce 2014 by měla začít vyrábět elektřinu a teplo.

Kamarás s Krajňákem žijí v Praze. Mezi investiční komunitou patří k respektovaným figurám. Oba působili v devadesátých letech ve vedení slovenského FNM. Politické vazby dokázali zužitkovat k obrovským ziskům. Miliardy vydělali na papírně a celulózce SCP Ružomberok, kterou ovládli spolu s Milanem Fiľem. Kamarás s levicově orientovaným Krajňákem ale nakonec podíl prodali a začali investovat v České republice.

Dnes prostřednictvím CTY Group vlastní několik skladových a kancelářských areálů, firmy Modřanská potrubní, Modřanské strojírny, TOS, Barvy a laky Hostivař, Teluria, Česká Unigrafie, Merkurtisk, Bohemia Print, producent krevních derivátů a infuzí Imuna Pharm, Smrečina Hofatex nebo maďarská drátovna DMD. Kontrolují také fotbalový klub Bohemians Praha 1905, pochopitelně i se stadionem. Kamarás vlastní vinařský podnik v tokajské oblasti Chateau Viničky.

-mot-

Předcházející článek

Prodej Neoluxoru, největšího českého knihkupce, se odkládá na neurčito

Následující článek

CETV padá k hranici 5 miliard korun, je čas nakupovat