Karel Bosák polskou silikátovou chemii nezíská, přednost dostali Němci

Česká skupina TONASO Holding nebyla vybrána jako exklusivní partner pro jednání s polským ministerstvem státního pokladu ohledně akvizice společnosti Zakłady Chemiczne Rudniki, největšího polského výrobce vodního skla a dalších produktů silikátové chemie. Ve finálové řeži dostala přednost Dr.Wöllner Holding. Firma z německého Ludwigshafenu má exklusivitu do konce února.

O ZCH Rudniki se původně ucházelo osm zájemců, nakonec se kvalifikovala čtveřice Dr.Wöllner, TONASO Holding, Ciech a PCC.

TONASO Holding podle posledních dostupných údajů ovládá pětašedesátiletý Karel Bosák. Součástí uskupení jsou například společnosti Koma, Eson či Vodní sklo. V roce 2010 hlavní firmy celkem utržily kolem 450 milionů korun, zisk po zdanění představoval necelých třicet milionů. Samotné TONASO je nástupcem někdejší Továrny na sodu. Dnes disponuje čtyřicetihektarovou industriální zónou v ústecké čtvrti Neštěmice a zmíněnými majetkovými účastmi. Akvizicí ZCH Rudniki by se velikost skupiny více než zdvojnásobila a zisk by se pohyboval výrazně nad hranicí sta milionů korun.
-mot-

Předcházející článek

Jaroslav „Gorila“ Haščák útočí

Následující článek

Loni se v areálu někdejších Severočeských chemických závodů urodilo 15 miliard