Kde neuspěla Kočí a MfD, uspěje Karolína

Média se mohou přetrhnout v nadužívání slov o vládní krizi. Osobně odděluji mediální realitu působení dosavadní vládní koalice a realitu měřitelnou co do její efektivity. Ta mediální překypuje konfliktností a ta kvantifikovatelná skutečnou efektivitou – schválené reformy a takřka všechny sporné a mediálně konfliktní zákony či návrhy.

Pragmatičnost vládní koalice je příznačná. Nejen premiér, ale také ministr financí tvrdí, že je třeba pokračovat v reformním úsilí na základě původního vládního prohlášení, bez ohledu na okolnosti, tedy také bez ohledu na odsouzení Víta Bárty a Škárky. Nicméně arogance Víta Bárty je již velkým soustem a premiérovi se spojení s Bártou špatně vysvětlovalo.

Pro udržení linie pragmatičnosti a především plnění vládního prohlášení se tedy nabízela jistá řešení. Protože náš politický systém zná institut přeběhlictví, domníval jsem se, že bude uplatněn i ve vztahu k poslancům zvoleným na Věci Veřejné. Hle, dočkal jsem se elegantnějšího řešení, které nyní představila Karolína Peake (řešení méně nákladné).

Její krok je zároveň velmi realistický. Vybrala si tu nejlepší chvíli, kdy se od Víta Bárty a Radka Johna distancovat. VV absolutně propadly, vnitřní situace v regionálních buňkách také napovídala možnosti získat sympatie. Nyní se k Peake přidala poslankyně Navrátilová a Viktor Paggio (než jsem to dopsal, předpokládal jsem to). Osobně očekávám, že se k ní připojí i ostatní poslanci, např. Lenka Andrýsová (v pořadu ČT24 to později při mém psaní potvrdila). Karolína Peake si jistě svůj krok dobře zvážila a ví, kdo za ní může stát, neboť Viktor Paggio předběžnou konzultaci již přiznal. Spokojený Miroslav Kalousek na telefonu mě vede k hypotéze, že Karolína Peake tento krok mohla konzultovat klidně nejen s ním, ale i s premiérem. Hodlá totiž nadále podporovat programové prohlášení vlády a ve svém prohlášení mluví v množném čísle.

A teď proč takový titulek?

Karolína Peake začala politickou kariéru v ODS, kde nijak významně neuspěla. Její manžel je přece jen více spojen s pražskými buňkami ODS a zároveň víme, že Vít Bárta byl různými frakcemi pražské ODS nejednou využit se svou agenturou ABL. Toto spojení podporují různé pražské řeči, které stranu VV označují za projekt právě jedné pražské frakce ODS. Odpovídalo by to i z jiného pohledu – ODS věděla, že v celostátních volbách ztratí. Podobně jako v AmCham Miroslav Topolánek zveřejnil svůj záměr spustit s Miroslavem Kalouskem lapač nespokojených voličů ODS z jednoho spektra, mohl někdo jiný brát VV jako lapač spektra dalšího. Zde však narazili na vlastní cíle Víta Bárty. Ten měl s projektem VV vlastní plány, jež nutně neladily se zájmy ODS.

Mocenské záležitosti jsou také uměním kontroly. Předpokládám, že ODS nechtěla podporovat vyděračský potenciál VV, na němž stála křehkost koalice. Co se tedy nabízelo? Odstřihnout od vlivu Víta Bárty část poslanců za VV a tuto část podřídit vlastnímu vlivu. Je to také pragmatické.

Kočí neuspěla, naopak se z toho stal mediální lynč, který odnesl i Petr Tluchoř. Její motivy jsme si ostatně v detailní podobě vyslechly v nedávném soudním řízení. Mladá fronta neuspěla se zveřejněním byznys plánu Víta Bárty, uvnitř VV nadále drželi pospolu. Mediální kampaň proti Vítu Bártovi a VV nebyla rozhodující. Minulý týden jsme si však vyslechli všelijaká přízviska, jimiž byly VV častovány. Nejen mediální komentátoři seznali, že pragmatické setrvání koalice za cenu vládnutí s hnojem může spíše uškodit, nikoli pomoci s vykreslováním obrazu státnické odpovědnosti.

Veřejnost je zkrátka příliš znechucená tím, co koaliční tance s VV přinášely. Toto bylo podpořeno nevybíravým častováním strany VV od ostatních stran. Zde se nabízí prostor pro političku, která zdánlivě není tak pošpiněná, jako obraz VV. Karolína Peake má navíc vlastní zájmy, již dlouho aspiruje na post ministryně spravedlnosti, stojí za ní nějaké komunální praxe, atd. Pokud se jí skutečně podaří převést k sobě dostatečný počet poslanců VV, vyřeší tím pro ODS a TOP 09 spoustu problémů. Například tím vytvoří rétorickou pozici k distancování se od odsouzeného Víta Bárty, čímž potenciálně očistí ODS a TOP 09 od spojení s hnojem. Vyjde z toho jako paní čistá, dlouho trpící pod Vítem Bártou a nešťastná z toho, co se z VV stalo. Když k tomu připojíme její vazby na ODS a dřívější snahu ODS tuto stranu nabourávat, vychází mi zde další hypotéza, a to označení činu Karolíny Peake jako dokonané destrukce neposlušných VV ze strany ODS. Nejspíš ale také ve spojení s TOP 09. Sama musí vědět, že s projektem VV by v případě jeho pádu spadla také. Takhle si buduje potenciální šanci dostat se zpátky do ODS, volitelné strany, nyní jako státotvorná žena, za odměnu umístěná na volitelné místo stranické kandidátky.

Tomu, kdo podpoří programové prohlášení vlády i ve sněmovně se jistě dostane různých výhod. Navíc se tak učiní velmi elegantním způsobem, Karolína Peake div neuronila slzu, když ohlásila vznik nové parlamentní platformy, která hodlá programové prohlášení vlády podpořit. Myslím, že formující se platforma, odvolávající se na mandát voličů k programu VV a ne k byznys plánu Víta Bárty, umlčí i ty, kdo budou chtít hovořit o přeběhlictví.

Karolína Peake zkrátka uspěla tam, kde neuspěla Kristýna Kočí a mediální kampaň. Dokonala Radkem Johnem zmiňovaný puč, ale sametovou formou sobě vlastní…
Jan Hladík

Předcházející článek

Tatry Mountain Resorts vstoupí na podzim na burzu ve Varšavě, Praha jenom pokud vyjde Špindlerův Mlýn

Následující článek

Do konce týden budou na Seznam nejbohatších Čechů a Slováků doplněna 4 nová jména