Kellner prodá svůj podíl v EPH, od Křetínského, Tkáče a J&T struktur dostane 30 miliard korun

Petr Kellner dokončuje druhý nejvýnosnější obchod ve svém životě. Danielu Křetínskému, Patriku Tkáčovi a J&T prodá 40 plus 4,44 procent v Energetickém a průmyslovému holdingu (EPH). Trio mu ve finále zaplatí kolem 1,1 miliardy eur, což v přepočtu představuje zhruba 30 miliard korun. Jedna miliarda bude představovat akvizici čtyřiceti procent, zbytek pak vyplacení všech úvěru, které energetické skupině PPF poskytla. Akcionáři, jak již dříve psal motejlek.com, našli shodu v tom, že férová cena EPH představuje 2,5 miliard eur. Transakce ještě nebyla podepsána, ale dohoda mezi aktéry je již uzavřena.

Kellnerova PPF do EPH vstoupila na podzim 2009. Vzhledem k původní investici, následným půjčkám, vyplacení Generali a divestici EP Industries v roce 2011 bude její profit činit odhadem 24 až 25 miliard korun. Výnosnější byl pro PPF pouze prodej České pojišťovny.

Při zrodu EPH vlastnila PPF (cílově i s Generali) 40 procent. Navýšení na 44,44 procent přišlo díky miliardovým půjčkám. Pro PPF byla situace zajímavá v tom, že kdyby Křetínský, Tkáč a J&T (každý z nich cílově vlastní po 18,52 procentech) v dohodnutém čase nezaplatili/nedorovnali, tak by podíl Kellnera vyskočil na 50 procent plus jednu akcii.

Perlou ve skupině EPH je především společnost Slovak Gas Holding, která vlastní 49 procent ve Slovenském plynárenském priemyslu. Navíc disponuje manažerskou kontrolou. Křetínský a spol akvizici za 2,6 miliard eur dokončili letos lednu. Druhé hlavní aktivum EPH představuje EP Energy, pod níž spadají Mibrag (včetně elektrárny Buschhaus a hnědouhelného dolu Schöningen), Saale Energie (41,9 procent Elektrárny Schkopau), United Energy, Elektrárny Opatovice, Pražská teplárenská, Plzeňská energetika, 41,9 procenta další společnosti.

Další hodnotu představuje 49 procent a manažerská kontrola ve společnosti Stredoslovenská energetika, polský černouhelný důl Silesia nebo deset procent v teplárenské firmě Dalkia Česká republika.

Aktuální enterprise value Energetického a průmyslového holdingu se pohybuje v rozpětí od 5,5 do šesti miliard eur. Konsolidovaná EBITDA letos bude něco pod 1,5 miliardy eur. V případě vyloučení podílu Slovenska v SPP a Stredoslovenské energetice to bude lehce pod jednu miliardu eur.
-mot-

Předcházející článek

Problém pro spekulanty: Letošní bezplatné emisní povolenky mají drsné zpoždění

Následující článek

Nedávno společnost AV Media koupila skandálem ověnčené Promopro, nyní získala velkou zakázku v Bruselu