Kellnerovo ruské Eldorado je mnohem třaskavější než se dosud zdálo

Finanční skupina PPF Group Petra Kellnera letos oznámila, že převezme kontrolní podíl v Eldoradu, největším ruském maloobchodním řetězci se spotřební elektronikou a domácími spotřebiči. Nešlo o klasickou akvizici, ale o vynucené převzetí. Skupina PPF totiž Eldoradu napůjčovala kolem půl miliardy dolarů, které ruská firma nebyla schopna splácet. Šlo tedy o převzetí podílu výměnou za umazání dluhů.

Záležitosti s Eldoradem měl v posledních měsících na starosti Tomáš Spurný, předseda představenstva české PPF a jeden z klíčových manažerů PPF Group. Letos v únoru se vydal do Ruska na jednání s dosavadním majitelem Eldorada Igorem Jakovlevem. Krátce po jeho návratu do České republiky bylo oznámeno, že v PPF končí a kráčí vstříc novým výzvám.

Co se vlastně v Rusku stalo? Lidé, kteří Spurného v Moskvě potkali a kteří jsou o situací kolem Eldorada alespoň částečně obeznámeni tvrdí, že obvykle dobře naložený Spurný byl poněkud zaražený až pesimistický. Podle důvěryhodného zdroje z nejvyšších pater českého byznysu došlo mezi ním a Jakovlevem k fyzickému střetu. „Slyšel jsem, že toho Rusa škrtil“. Jakovlev měl údajně Spurnému odhalit skutečnou hloubku problémů Eldorada. Takzkvanou černou díru v původním rozsahu půl miliardy dolarů (kapitalizováno ze strany PPF) rozšířil na celou jednu miliardu USD.

Spurný při telefonickém kontaktu rázně popřel, že by k něčemu takovému došlo. „Jsem šokovaný“. Připustil ale, že v PPF se taková informace vyskytla. „Řeknu panu Šmejcovi, aby udělali ve firmě pořádek“. Na dotaz, jaká je situace Eldorada, odmítl cokoli sdělit.

Pro Kellnera se ruské nákupní tažení může proměnit v noční můru. Východní expanzi financuje z úvěru, proti němuž zastavil 49 procentní podíl v Generali PPF Holdingu. Investice v Rusku jsou zatím enormně ztrátové. Stovky a stovky milionů dolarů představují prodělky na akvizicích minoritních podílů v Polymetalu a Nomos-Bank. Napjatá situace je také v ruské pobočce Home Creditu. A teď do toho ještě patálie s Eldoradem.

Petr Kellner, vlastník téměř 95 procent PPF Group, letos v lednu v rozhovoru pro MF DNES řekl, že si v polovině září loňského roku uvědomil, že se na skupinu valí problémy. To je nejméně půl roku poté, co si to uvědomili další velcí hráči. Časová prodleva v onom uvědomění může být velmi velmi nepříjemná.

-mot-

Předcházející článek

Drtivý dopad dění v Mexickém zálivu na chomutovskou trubkárnu

Následující článek

Zemřel raketový konstruktér Dmitrij Kozlov