Klaus se postavil Babišovi, jeho veto bude nakonec smeteno

Prezident Václav Klaus dnes vetoval novelu zákona o ochraně ovzduší. Klíčovým ustanovením mělo být navýšení objemu biopaliv u benzinů ze 3,5 na 4,1 procenta a u motorové nafty z 4,5 na 6 procent. Prezident, který je velkým příznivcem společností jako je Lukoil, tvrdí, že přimíchávání bioložek do pohonných hmot škodí životnímu prostředí. Jeho argumenty jsou dílem zcestné, dílem neúplné a dílem nesprávné. Z prezidentovi strany jde o pokračování soukromé války s Evropskou unií. Klaus naprosto nedomyslel, co svým počáním může způsobit.

Vetem se zcela jasně vymezil vůči Agrofert Holdingu Andreje Babiše. Největší tuzemský soukromý průmyslový koncern je hlavním producentem metylesteru řepkového oleje (MEŘO), který se do pohonných hmot přimíchává. Prezidentovo veto představuje vrtoch, který je předem odsouzen k smetení ze stolu.

Skupina Agrofert Holding ročně vyrobí asi 135 tisíc tun MEŘO. Sto tisíc připadá na Preol, zbytek na Primagru. Sto tisíc tun produkuje Oleochem, který spadá do skupiny Via Chem Group Petra Sisáka. Kolem 40 tisíc tun vyrábí Agropodnik Jihlava a něco málo také Oleo Chemical.
-mot-

Předcházející článek

Cukrovarnictví se v Česku daří, Vrbátky vydělaly přes sto milionů po zdanění

Následující článek

Za měsíc proběhne historicky rekordní dražba na území České republiky