Klausův PORG expanduje, další bude v Ostravě

Obecně prospěšná společnost PORG – gymnázium a základní škola chce do dvou let otevřít nové gymnázium v Ostravě. Informaci přinesl server ihned.cz. PORG momentálně provozuje v Praze dvě osmiletá gymnázia a jednu základní školu. Ředitelem PORGu je od roku 1998 devětatřicetiletý Václav Klaus. Předsedou správní rady od předloňského podzimu stejně starý Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel polostátního energetického holdingu ČEZ. Původem havířovský Roman se chce podle ihned.cz na rozjezdu dalšího gymnázia finančně podílet.

Média dosud mohutně šíří mylný názor, že Roman na rozjezd tzv. Nového PORGu dal loni 100 milionů korun. Není tomu tak. Martin Roman zřídil Nadaci Martina a Lenky Romanových. Do nadačního majetku vložil 68 tisíc akcií společnosti ČEZ, jejichž aktuální tržní hodnota je 58,5 milionů korun. S tímto majetkem nebude „hýbáno“. To znamená, že nebude investován do nákupu zařízení, pomůcek či nemovitostí. Využíván bude pouze jeho výnos, což jsou dividendy z akcií.

Konkrétně v letošním roce půjde o necelých 2,9 milionů korun. Tyto prostředky budou použity na podporu studentů a uchazečů o studium na PORGu, zajistění studijních a pedagogických projektů a zlepšování kvality a podmínek studia. Jde o velmi bohulibou činnost, se 100 miliony ale zatím nemá vůbec nic společného.
-mot-

Předcházející článek

Počet firem ve vážných problémech dramaticky roste, Tatra mezi nimi

Následující článek

Klíčoví lidé NWR mohou získat až 1,26 procenta těžební skupiny