Kofola vyplatí rekordní dividendu, akcionáři si rozdělí v přepočtu 160 milionů korun

Příští týden se uskuteční valná hromada Kofoly. Na varšavské burze kotovaný limonádový holding navrhuje výplatu dividendy ve výši 96 grošů na jednu akcii, což představuje meziroční nárůst ve výši padesáti procent. Pokud se nestane nic mimořádného, akcionáři dostanou 25,13 milionů zlotých, což v přepočtu představuje 160 milionů korun. Kolem 82 milionů připadne na KSM Investment, kterou vlastní Kostas a Jannis Samarasovi, jistý podíl drží í René Sommer. Po 4,2 milionech dostanou také Tomáš Jendřejek a René Musila. 69 milionů získá CED Group ze skupiny Enterprise Investors.

Kofola loni vykázala konsolidovaný zisk po zdanění ve výši 72,62 milionů zlotých, což při aktuálním kursu představuje 465 milionů korun. Letos se hodlala zúčastnit privatizace společnosti Zespół Uzdrowisk Kłodzkich, pod níž spadá dvanáct lázeňských domů a dvě sanatoria. Kofolu ale zajímalo něco jiného. Součástí prodávané firmy byly také značky Staropolanka, Staropolanka 2000, Staropolanka Zdrój, Staropolanka Smaki, Wielka Pieniawa a Kudowianka, jimž patří okolo dvou až tří procent polského trhu s balenými vodami. Kofola nakonec z tendru odstoupila a raději zvýšila dividendu pro akcionáře.

V dávnější minulosti se Kofola spolu s investiční skupinou Penta Investments zajímala o Karlovarské minerální vody. Aktuální tržní kapitalizace Kofoly se blíží hranici 6,5 miliard korun. Tržní hodnota je ale díky silné pozici na třech trzích podstatně vyšší.
-mot-

Předcházející článek

Třinecký miliardář Martin Burda se stal nejúspěšnějším investorem v českém lázeňství

Následující článek

Skvělá zpráva: Komunista nebude ve vedení sněmovny.