Kofole spadly loni tržby o 19 procent, čistý zisk dokonce o 82 procent

Kofole klesly tržby na všech čtyřech trzích, kde působí. Zatímco v Polsku, České republice a na Slovensku ztratila kolem deseti procent, v Rusku limonádový holding přišel o 35 procent. Celkové konsolidované tržby dosáhly 1,24 miliardy zlotých (7,85 miliard korun) a čistý zisk 14,6 milionů. Ze segmentů nejvíce Kofola ztratila v prodeji nízkoalkoholových nápojů (-42 %). Co do obratu a zisku zůstávají jasnou jedničkou skupiny sycené nápoje. Naopak do ztráty se kromě nesycených nápojů propadly minerální vody.

V České republice je Kofola trojkou na trhu nealkoholických nápojů s tržním podílem 12,5 procent, na Slovensku drží 15,8 procent a je číslem dva, v Polsku pak se 3,7 procenty sedmičkou.

Kofola loni čelila několika nepříznivým faktorům. Tuhá a dlouhá zima měla významný vliv na spotřebu nealkoholických nápojů. Rovněž povodně prodejům nepomohly. V Rusku byl zaveden zákaz reklamy na alkohol a došlo ke zvýšení spotřební daně, v druhé polovině roku pak došlo k zákazu prodeje po 22 hodině. K tomu ještě připadla agresivní cenová bitva o zákazníky.Letošní rok pro Kofolu také velmi těžký. Ceny klíčových surovin, jako jsou cukr, ovocné koncentráty a obaly rostou. K tomu ještě vysoké ceny pohonných hmot.
-mot-

Předcházející článek

Vítězové kvízu I o půlroční předplatné motejlek.com

Následující článek

Pohledávku za Sazkou nahlásila už i Česká spořitelna – 215 milionů korun