Komárkův Atlantik dostal rekordní pokutu, kriminální případ šetří policie

Jedna z největších tuzemských makléřských společností Atlantik finanční trhy dostala rekordní pokutu. Musí zaplatit sedm milionů korun. Podle rozhodnutí České národní banky porušila pravidla jednání se zákazníky a měla nedostatky v deníku obchodníka. Případ je mnohem závažnější, než se na první pohled zdá.

V rozhodnutí ČNB mimo jiné stojí, že společnost Atlantik finanční trhy neoprávněně uzavřela pozici zákazníka, neposkytla mu pravdivé a úplně informace o stavu jeho pozice, neprovedla pokyny zákazníků. „Společnost porušila povinnost poskytovat investiční služby s odbornou péčí spočívající v kvalifikovaném, čestném a spravedlivém jednání v nejlepším zájmu zákazníků,“ stojí doslova v rozhodnutí centrální banky. V podstatě to znamená, že Atlantik svoje klienty brutálně okradl. Zákazníci firmy přišli až o devítimístnou částku.

Atlantik patří do sféry vlivu Karla Komárka prostředního. On sám jako fiyzická osoba a pod jeho konglomerát KKCG spadající podniky vedou stovky různých soudních sporů, arbitráží, řízení, apod. Atlantik dostal pokutu ve výši čtyř milionů už před dvěma lety. Proti rozhodnutí tehdy podal rozklad. Nyní ho centrální banka zamítla a pokutu ještě osladila.

Potrestání Atlantiku se týká obchodů s akciemi ČEZ, Philip Morris, Erste Bank, Zentivy a především Unipetrolu v roce 2005. Několik klientů makléřské firmy přišlo o značné množství akcií. Krátce na to se ukázalo, že Komárkova skupina disponuje velkým balíkem Unipetrolu. Klienti se obátili na policii a soudy. Nynější verdikt jim nahrává. Případem se zabývá policie. ČNB totiž podala v této záležitosti trestní oznámení.

Jisté je, že z oficiálních struktur Atlantiku zmizeli dva Komárkovi veledůležití lidé Miloslav Vyhnal a Pavel Šaroch. Oba drží jisté podíly v KKCG Finance, pod níž Atlantik spadá. Šarochova účast na „zmizení“ akcií Unipetrolu je zásadní. Od postižených klientů se ocitly na účtě Šarochovy manské firmy Speedywhiz. O Šarocha se v této souvislosti už policie zajímala.
-mot-

Kompletní rozhodnutí ČNB lze najít na této adrese: http://www.cnb.cz/export/CZ/Seznamy_a_prehledy/Pravomocna_rozhodnuti.page

Předcházející článek

Spojení uzenářských podniků, Krahulík pohltí menší Vysočinu

Následující článek

Zástupci J&T a ČEZ se stali členy dozorčí rady německého Mibragu