Kordárna se na konci roku 2008 nabízela za jednu korunu

Situace ve skupině Kord, jejíž klíčovou společností je Kordárna z Velké nad Veličkou, je poměrně hodně vážná. Insolvenční řízení ve čtyřech firemách skupiny (Kordárna, Slovkord, Kordservice SK a Slovenský hodváb), která patří mezi tři největší evropské výrobce technických tkanin, běží od počátku letošního května. Záchrana holdingu se zhruba tisícovkou zaměstnanců v oblasti moravského Horňácka a sousedního slovenského Záhorácka nebude vůbec jednoduchá. Jenom bankám dluží v přepočtu kolem tří a půl miliard korun.

Majitelé Kordárny se loni pokoušeli o záchranu přefinancováním úvěrů. Banky se na tom ale odmítly podílet. V létě vlastníci vyjednávali o získání financování z jiných zdrojů. Za půjčku ve výši 15 milionů eur nabízeli, že po pěti letech splatí 30 milionů. Majitelé přitom odmítali prodej podílu, proti byl zejména majoritní vlastník Martin Trn.

V prosinci se situace radikálně změnila a k mání byl už celý podíl v Kordárně. Do sitauce se totiž vložily financující banky, které prodejem pověřily PricewaterhouseCoopers. Firma se nabízela v podstatě za jednu korunu s tím, že nabyvatel převezme celý dluh vůči bankám a bude schopen přijatelně garantovat jeho splacení. K této operaci mělo dojít do konce prvního čtvrtletí letošního roku. Žádný zájemce se ale nenašel. Je tedy zřejmé, že stav skupiny Kord je vážnější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Exportně orientovanou Kordárnu vlastní Martin Trn (72), Petr Záruba (61) a Josef Hlaváč (56). Trnovi patří prostřednictvím společnosti Kordtrade a přímo jako fyzické osobě 70 procent, Zárubovi 20 procent a Hlaváčovi deset procent. Kordárna loni měla výnosy přes 4,9 miliard korun a prodělala 181 milionů. Ke konci března dosahovaly bankovní úvěry a závazky skupiny zhruba 4,3 miliard Kč.
-mot-

Předcházející článek

Vedení Českých aerolinií sabotuje privatizaci společnosti

Následující článek

Pěti členům představenstva NWR byla připsána tisícina firmy