Křetínský a ČEZ stále ve hře o polskou Energu, Penta byla vyřazena

Polské ministerstvo státního pokladu vybralo pětici finalistů, kteří se utkají o gdaňskou Energu, třetí největší energetickou firmu v zemi. Postupují Energetický a průmyslový holding vedený dealmakerem Danielem Křetínským, ČEZ, uskupení Elektrownia Połaniec – Grupa GDF Suez Energia Polska, konsorcium Kulczyk Holding/GS Global Infrastructure Partners II/GS Capital Partners VI Fund a PGE Polska Grupa Energetyczna.

Postup ČEZ, Kulczyka, PGE a GDF Suezu se očekával. Finálová účast Energetického a průmylsového holdingu překvapila. Je ale vidět, že jeho šéf Daniel Křetínský je opravdu k nezastavení. Po akvizicích Mibragu a Elektráren Opatovice za téměř 30 miliard korun, dokončuje v polsku převzetí dolu Silesia a nyní zápasí o Energu. Jisté je, že Energetický a průmyslový holdingu musel podat nabídku, která byla hodně vysoko. Podle odhadu motejlek.com se v přepočtu pohybovala v koridoru 40 až 45 miliard korun.

Z tendru na prodej 83 procent společnosti Energa byla naopak vyřazena Penta Investments, která se ucházela prostřednictvím PPC Energy Group a Slovenské elektrárne.

Hlavním favoritem privatizačního klání je polská energetická jednička PGE Polska Grupa Energetyczna. Vláda ve Varšavě ale nutně potřebuje peníze, takže šanci mají i ostatní. Podle odhadu motejlek.com nejvyšší nabídku podalo konsorcium tvořené Kulczyk Holdingem a dvěma fondy Goldman Sachs. Jan Kulczyk touží vytvořit energetického obra, pod nějž by kromě Energy měl spadat petrolejářský Lotos.
-mot-

Předcházející článek

Sázka na Diega Maradonu, u Chance

Následující článek

Robert Fico přivedl slovenskou vládní koalici k volební porážce