Křetínský může koupit Opatovice, stížnosti Tykače a spol. mu výrazně pomohly s financováním

Dobrou práci odvedla pro skupinu J&T konkurenční společnost Czech Coal. Její stížnost na Úřadě pro hospodářskou soutěž zdržela obchod, při němž J&T za pomocí polostátního energetického holdingu ČEZ má převzít International Power Opatovice.

Pokud by Czech Coal, kterou vlastní Pavel Tykač, Vasil Bobela a Petr Pudil, nepodala námitky proti transakci, musela by J&T dříve zaplatit britské energetické skupině International Power. Jde přitom o enormní částku, která představuje 17,7 miliard korun. K tomu je třeba ještě připočítat převzetí dluhu ve výši 4,8 miliard Kč. J&T si plácla s International Power na úplném konci června. Bez námitek Czech Coalu by slovenská finanční skupina musela platit už v létě.

„Musíme moc poděkovat Czech Coal a taky Pentě, že podali stížnosti na antimonopolní úřad. Díky tomu jsme získali čas, který jsme potřebovali na hladké vyřízení financování. V době dohody s International Power to bylo dost o nervy a dost na hraně. Potřebný čas nám opravdu hodně pomohl,“ popsal webu motejlek.com situaci kolem akvizice opatovické firmy člověk obeznámený s detaily obchodu.

Z jeho slov vyplývá, že si na antimonopolním úřadě stěžovala i Penta. Ta se také zajímala o International Power Opatovice. Stejně jako Czech Coal jí ale nebylo umožněno podat nabídku. Penta měla jisté dohody se spolumajitelem Czech Coalu Tykačem. „Tykač s Pentou komunikoval ohledně akvizice International Power. Myslím, že ji chtěl vehnat do pasti. Penta teď v investiční strategii trochu tápe. Vzhledem k její povaze by mohla o spolupráci s Tykačem uvažovat. “ Podle zdrojů motejlek.com chtěl Tykač Pentu „dovézt do lesa“. Penta měla mít v připravované nabídce příliš vysoko oceněný podíl v Pražské teplárenské.

Dokončení obchodu mezi J&T a International Power dnes posvětil antimonopolní úřad. V nejbližší době bude International Power Opatovice převedena na nedávno zrozený Energetický a průmyslový holding, jehož vlastníky jsou Daniel Křetínský, J&T a PPF. Půjde ale jenom o elektrárnu v Opatovicích nad Labem. Její, téměř poloviční podíl v Pražské teplárenské získá ČEZ.
-mot-

Předcházející článek

Milutin Perič kupuje od ruského oligarchy Bojka hazardní byznys v Česku

Následující článek

EBITDA Energetického a průmyslového holdingu stoupne až na 9 miliard korun