Krize ČEZ v Albánii vrcholí: Jedná se o odebrání licence, ve hře je i ztráta majority ve vlastní společnosti

Situace českého polostátního podniku ČEZ v Albánii, kde většinově vlastní distribuční firmu CEZ Shpërndarje, se dostala na další kritickou mez. Albánský Energetický regulační úřad (ERE) dnes začal projednávat možnost odebrání licence distribuční společnosti. Tuto variantu na půdě parlamentu už minulý čtvrtek podpořil albánský ministr financí Ridvan Bode. Při jednání poslanců s ministrem zazněla také obvinění ČEZ z podvodů, vyvádění zisku a manipulace se ztrátou. ČEZ všechna tato obvinění odmítá s odkazem na zprávy auditorů, slovy své mluvčí Barbory Půlpánové je ale v Albánii nyní už připraven v podstatě na všechno.

Nejspíš tedy i na řešení, které představil albánský list Shqip. V předvečer jednání ERE přišel s informací od svého zdroje na Ministerstvu hospodářství, obchodu a energetiky, podle níž vláda chystá převzetí většinového podílu v CEZ Shpërndarje. Za 76 procent této firmy přitom český podnik v roce 2009 zaplatil albánské administrativě 2,6 miliardy korun. Podle scénáře popsaného v Shqip by si nyní ČEZ ponechal jen 49 procent, za 27 ztracených procent akcií ve prospěch státu by ale nic nedostal. Vláda by si tím kompenzovala neočekávané výdaje, které má s nákupem elektřiny ze zahraničí. ČEZ totiž import, k němuž je v případě nedostatku elektřiny zavázán, odmítl dotovat ze svého. To je ostatně jádro současného sporu s vládou, jímž ale jen eskalovaly předešlé konflikty, ať už šlo o výkupní cenu elektřiny od státních elektráren KESH, dodatečné zdanění ČEZ, nebo o nedostatečnou ochranu ČEZ ze strany albánských úřadů proti notorickým neplatičům z řad občanů i institucí.

Albánie se nicméně kvůli 50 milionům eur, které vyčlenila na zajištění dodávek elektřiny, dostala za hranu vlastního zákona. Ten jí stanoví, že státní dluh nesmí přesáhnout 60 procent HDP. To se nyní kvůli energetické krizi stalo, i proto albánská vláda hodlá situaci řešit velmi nekompromisně.

V případě, že by ERE opravdu odebral ČEZ licenci, má český podnik v zádech aspoň garanci Světové banky v hodnotě 60 milionů eur. Následně by ale Albánie po Češích nepochybně chtěla vymoci vzniklé škody. ERE totiž tvrdí, že disponuje mnoha důkazy pro opakované porušení smlouvy ze strany ČEZ. Při druhé variantě by se vláda s ČEZ musela přece jen nějak dohodnout, násilné vyvlastnění akcií je asi mimo i albánskou realitu. Tak či tak, soudy a advokáti se už těší na slušnou porci práce.
-pes-

Předcházející článek

Na hokej do Prahy přijel spolumajitel Gunvoru a Putinův obchodní partner Timčenko

Následující článek

ČEZ v Albánii: Jednání o odebrání licence odročeno