Krušné časy československých lotérií

Na tlačovej konferencii 26. apríla slovenský minister financií Ivan Mikloš povedal nasledovné: „Počiatek … uzavrel dohodu o urovnaní s cyperskou firmou Lemikon a poslal na účet tejto cyperskej firmy 400 miliónov korún. To všetko robil v utajení pred verejnosťou, nebyť toho že český novinár, myslím že sa volal Motejlek, to celé zverejnil, tak by sa to ani verejnosť nedozvedela.“ Faktom je, že Miroslav Motejlek zverejnil kauzu, ktorá by sa inak na Slovensku asi nikdy nepublikovala a tým nepriamo stopol pofidérnu dohodu medzi Ministerstvom financií, ktoré riadil toho času nominant Smeru a firmou Radovana Vítka.

Vývoj udalostí pokročil a Okresný súd Bratislava I na druhý pokus začal dňa 5. mája reštrukturalizačné konanie voči Tiposu. Slovenská vláda sa totiž pokúša všetkými zákonnými metódami, aj za cenu ad hoc zákonov, zabrániť tomu aby Lemikon získal z Tiposu ďalšie peniaze. Darí sa to aj vďaka tomu, že parlament novelizáciou zákona o hazardných hrách, zaviazal pomerne účelovo Tipos odviesť povodňový odvod vo výške 40 miliónov euro. Polovicu Tipos odviedol čerstvo po účinnosti zákona, no zvyšok mal platiť neskôr, čo si štát zabezpečil záložným právom nad všetkými majetkovými súčasťami spoločnosti. Pri pohľade na Tipos a Sazku je možné spozorovať trendy nástroj kreatívneho vytvárania záväzkov a v prípade Tiposu situácia smeruje k tomu, že vo veriteľskom výbore sa stretnú človek ministra financií a človek Radovana Vítka, bude to určite zaujímavá „podívaná.“

A ako sa na Slovensku hovorí, kde sa dvaja bijú, tretí víťazí. Z marazmu v ktorom sa slovenská a česká štátna lotéria nachádzajú, môže mať najväčšiu radosť Penta. Kým Hušák, Kellner, Mikloš a Vítek si realizujú svoje záujmy, Fortuna si nerušene môže zväčšovať svoj trhový podiel v hazarde na úkor štátnych lotérií.
-mad-

Předcházející článek

Fotbalová Sparta navýšila roční ztrátu na mohutných 229 milionů korun

Následující článek

Vítězové kvízu III o půlroční předplatné motejlek.com