Loď Niké unikla sešrotování, parta odvážných borců ji vykoupila a stvořila unikátní Cargo Gallery

Před pěti lety to byl jen nerealistický nápad několika mužů, jak stvořit plovoucí galerii, koncertní sál, pohyblivý meetpoint, který probudí skomírající říční život od Prahy až po Drážďany. S pomocí přátel, mezi něž hrdě patří motejlek.com, se ale zhmotnil. Cargo Gallery už vyplula.

Dan Adam, fotograf, stavař a pestrá osoba, která stála také u vzniku motejlek.art, s přáteli fotografy Milošem Burkhardtem a Květoslavem Vršovským a Burkhardtovým německým obchodním partnerem Kurtem Winkelsem tvoří základní kvartet projektu. Z 59 let staré nákladní lodi Niké, určené k sešrotování, vytvořili stylový plovoucí kulturní dům.

Děčínské loděnice, kde vstávala několik měsíců z mrtvých, Niké opustila 16. května a už má za sebou ostré akce včetně litoměřického koncertu Monkey Business nebo oficiálního představení partnerům v Německu. Mimochodem v Drážďanech se na lodi uskutečnila předvolební debata kandidátů na tamního starostu. Od půlky května loď navštívilo kolem tří tisíc lidí, teď kotví v Děčíně, kde hostí výstavu a 10. června například koncert Dana Bárty. Ke konci měsíce zakotví v Praze, tam setrvá s bohatým programem celé léto.

Za těch pět let bylo napsáno mnoho marných žádostí, protelefonováno mnoho zbytečných hovorů, mnoho klik mnoha úřadů se leštilo zbytečně, nakonec se ale našly spřízněné duše jak mezi úředníky na Ministerstvu pro místní rozvoj a v Ústeckém kraji, tak v byznysu.

Bez vlastních prostředků by to ale nešlo. Převážně z účtu Miloše Burkhardta a Kurta Winkelse jen za odkoupení vraku a první rekonstrukční investice odteklo skoro sedm milionů korun. Projekt v nejtěžších chvílích zachránila tvrdě vysoutěžená dotace 700 tisíc eur od Evropské unie z programu Cíl 3 (spolupráce severních Čech a Svobodného státu Sasko). Dar 300 tisíc korun poskytl Jan Barta, stejnou částkou přispěl fond Avastu. Finanční pomoc spojenou s povinným předfinancováním dotace poskytl motejlek.com, znovu Jan Barta, Ivo Bureš a Miloslav Červenka.

Více o pozoruhodné lodi na www.cargogallery.eu.
-pes-

Předcházející článek

Poláci si ve svém stylu znovu vodí kolegy z J&T

Následující článek

Rozdělení O2 se stalo velkou příležitostí pro nebojácné spekulanty. Vydělají desetimístnou částku