Majitel bývalého Kaučuku, dnes Synthosu, chce koupit tři velké polské chemičky

Sedmačtyřicetiletý Michał Sołowow patří mezi nejbohatší muže v regionu střední a východní Evropy. Nyní je připraven svoje impérium rozšířit. Polská vláda prodává majoritní podíly v chemičkách ZAK (Zakłady Azotowe Kędzierzyn), Ciech a Azoty Tarnow. Podniky loni v přepočtu utržily kolem čtyřiceti miliard korun. Vláda počítá, že by mohla od investorů získat zhruba dvanáct miliard korun. Mezi dalšími zájemci jsou zmiňováni saúdskoarabský konglomerát SABIC, skupina PCC Waldemara Preussnera, Tata Chemicals nebo některé investiční skupiny.

O privatizaci firem se uvažovalo už v minulosti. Poprvé snad před deseti lety. Vážným zájemcem o ZAK byl například Agrofert Holding Andreje Babiše. Díky roztržce s polskou skupinou PKN Orlen byl z nakonec zrušeného tendru vyřazen. Pokud by ke sporům nedošlo, ZAK by zřejmě dnes patřil Agrofertu.

Favoritem současného klání o tři velké chemičky je jeden z největších investorů na varšavské burze Sołowow. V České republice je známý především akvizicí kralupského Kaučuku (dnes Synthos Kralupy), který předloni koupila za pět a půl miliard korun Sołowowova firma Dwory. Polský dolarový miliardář se díky spojení obou podniků stal předním evropským výrobcem styren-butadienových kaučuků, houževnatých polystyrenů a monomerů.

Kromě osvětimského Synthosu polský magnát kontoluje výrobce keramiky a sanitární techniky Cersanit, developera Echo Investment, výrobce dřevěných podlah Barlinek a řadu dalších společností. Kromě toho řídí vlastní fondy Magellan Pro-Equity Fund I, Columbus Pro-Equity Fund II, Amundsen Pro-Equity Fund III a Barco Pro-Equity Fund.
-mot-

Tržní hodnota některých Sołowowových podílů
Synthos 5,5 miliard korun (56,91 %)
Cersanit 7,6 miliard korun (48,61 %)
Echo Investment 5 miliard korun (40,46 %)
Barlinek 3 miliardy korun (68,81 %)

Předcházející článek

Čistý zisk Dubšovy a Scholzovy Demonty propadl 767 krát na 3,3 miliony

Následující článek

Tykač zkouší na Prahu 1 stejný model, jaký mu vyšel v případě České konsolidační agentury