Malebný šepot písečných dun

“Stála jsem v nejpodivnější krajině, jakou jsem kdy viděla. Pahýly stromů trčely ze žlutého jílu a kolem dokola měnily duny barvu podle polohy slunce, v kontrastu s až nepřirozeně modrou oblohou. Měla jsem pocit, že jsem se ocitla v jednom ze surrealistických obrazů malířky Toyen. Fragment dob dávno minulých, zmrazený v čase.” Tak popisuje svou cestu do Namibie travel designerka Exclusive Tours Zuzana Pozlovská.      

Apokalyptická scenérie v srdci Namibie nese jméno Deadvlei a v překladu znamená mrtvé bažiny. Spojitost s vyprahlou a doslova zrezivělou krajinou mi vysvětlil Hilmar, můj průvodce a majitel agentury Abenteuer Afrika: Kdysi dávno tudy tekla řeka Tsauchab, která v období dešťů zalévala své okolí, a tak vznikly mělké močály, z nichž začaly růst akácie. A pak udeřilo sucho. Tvář krajiny se nenávratně změnila. Písečné duny postupně odřízly veškeré vodní zdroje, bažiny vyschly. Vlna sucha byla natolik drsná, že stromy neprošly stádiem rozkladu, ale pouštní slunce je spálilo dočerna a proměnilo v mohyly, které tu už témeř tisíc let tiše drží stráž…

Mé první kroky vedly do privátní rezervace Erindi Game Reserve, kam místní jezdí na safari podobně jako my do zoo. Nemohla jsem se dočkat až uvidím lvy, slony, žirafy a také přímorožce, kteří jsou národním zvířetem Namíbie. Až je potkáte, mějte se na pozoru – jsou sice plaší, ale je lepší si od nich držet odstup. Pokud mají pocit, že jsou zahnáni do kouta, mohou se začít bránit a probodnout vás svými dlouhými rohy.

Na safari jsme vyrazili brzy ráno. Jeep po chvíli zastavil na kraji údolí a my jsme posnídali s výhledem na krásné hory. Kochala jsem se majestátností okolních kopců a usrkávala horkou čokoládu s Amarelem (chutná podobně jako Baileys a v Africe je to nejoblíbenější alkoholický nápoj hned po ginu). Pak už byl čas vyrazit po stopách zvířat. Na místním safari je skvělé to, že se nemusíte držet na vyznačených cestách a můžete tak všechny obyvatele rezervace sledovat bez omezení. Průvodci dbají na to, aby se skupiny pozorovatelů rozptýlily a hosté tak mají opravdový autentický zážitek. Svlažit se postupně přišli sloni, hroši, antilopy, ale i lvi, hyeny a krokodýli! Měla jsem oči navrch hlavy a úžasem ani nedutala…

Z Erindi jsme se autem přiblížili k Sossusvlei, dalšímu z fascinujících míst Namíbie s největšími písečnými dunami světa. Cestou jsem nad obzorem pozorovala horkovzdušné balony, ve kterých se můžete kochat rozmanitostí zdejší krajiny. Druhý den za rozbřesku jsme vyrazili k dunám. Brána do Sossusvlei se otevírá při východu Slunce a cesta vede přes park Sesriem, kde jsme se procházeli úzkým kaňonem, kudy teče v období dešťů řeka. Najednou se scenérie kolem změnila a ze země začaly vystupovat duny. Bylo to jako bychom přistáli na jiné planetě: Oranžové kopce písku stvořené větrem a vypálené sluncem, kam oko dohlédlo.

Naší poslední zastávkou byla privátní rezervace v polopoušti Kalahari a s ní další exkluzivní zážitek: setkání s lidmi z kmene San, neboli Křováky. Ti dříve obývali celou jižní část Afriky a patří k původním africkým národům. Křováci nesou genetické stopy, které se nevyskytují u žádných jiných lidí a pravděpodobně patří k nejstarším národům světa. Jsou to od pradávna putovní lovci a sběrači, i když nyní mají lov zakázaný. A tak žijí v rezervaci, kde dostávají jídlo a šíří osvětu mezi návštěvníky. I nás prostřednictvím Bushman Walk seznámili se svou kulturou a způsobem života. Během procházky nám popisovali, co pro ně daný objekt či místo znamená a předvedli nám dokonce i tanec, kterým dříve oslavovali úspěšný lov. Mluví zvláštním klikacím jazykem a přesto, že jsem jim nerozuměla jediné slovo, pochopila jsem vše, co se nám snažili sdělit – jsou to totiž mistři pantomimy!

 

 

   

Autor: Zuzana Pozlovská, Exclusive Tours

Předcházející článek

Amazon.com se stal nejhodnotnější firmou na světě, čtvrtý Apple na něj ztrácí už téměř 100 miliard USD

Následující článek

Veteráni ze Slovnaftu našli kupce pro svůj upadající byznys