Manželka jednoho z nejbohatších Čechů má zájem o zanedbané závodiště ve Velké Chuchli

Marie Vítková má eminentní zájem o vstup do dostihového závodiště ve Velké Chuchli, jehož historie se datuje od roku 1906. Do nákupu pozemků a rozsáhlé renovace je připravena investovat střední stovky milionů korun.

Zanedbaný legendární areál historicky spadal pod státní podnik Dostihové závodiště Praha, na který byl v roce 1996 uvalen konkurs. Loni, po dvaceti letech, došlo k jeho zrušení a podnik vstoupil do likvidace. Mezitím ale proběhla řada nestandardních transakcí, které v minulosti vyšetřovala policie. Podle informací MS.com policejní šetření ve dvou kauzách probíhá i v současné době.

V roce 1996 se stal konkursním správcem Jiří Slavíček, který šel na ruku společnosti TMM, jež od roku 2001 pořádá ve Velké Chuchli cvalové a klusácké dostihy. Za užívání závodiště nevybíral nájemné a přímým prodejem mimo dražbu prodal řadu pozemků pod závodištěm firmě Turf Praha, matce TMM. Ta za jeden metr čtvereční zaplatila 26 korun. Za takto směšnou částku Turf Praha získal pozemky pod budovami a několik strategicky položených pozemků přímo na dostihové dráze. Slavíček se vždy vyhnul prodeji pozemků, na nichž budova stojí jen podle zápisu v katastru nemovitostí, ale ne ve skutečnosti. U zastavěných pozemků by logicky do budoucna hrozilo vyšší nájemné.

Do chuchelského areálu se v zásadě vůbec neinvestovalo. Jeho stav se postupně zhoršuje. Závodiště připomíná skanzen z dob socialismu.

Loni na podzim ministr zemědělství Marian Jurečka jmenoval likvidátorem Dostihového závodiště Praha jeho ředitele Vladimíra Čapka, kterého následně na konci loňského roku oslovila Marie Vítková, manželka realitního magnáta Radovana Vítka. Za koupi pozemků ve vlastnictví státního podniku nabídla 75 milionů korun. Následně navýšila na 90 milionů. Částka odpovídá 271 korunám za metr čtvereční. Vítková tedy nabídla za jeden m2 desetkrát více než kolik za pozemky zaplatil Turf Praha. Na scéně se objevil i další zájemce. Jazdecký klub Napoli nabídl za pozemky státního podniku 80 milionů korun. Za Napoli stojí slovenský miliardář Mario Hoffmann, který u Šamorína vybudoval v přepočtu za miliardy korun jeden z nejlepších jezdeckých areálů v Evropě.

Čapek na návrhy Vítkové dosud reagoval pouze tak, že potvrdil doručení nabídky. Na Hoffmannův zájem nereagoval vůbec. Jeho nečinnost nemá žádné korektní vysvětlení. Zřejmě chce udržet stávající stav, kdy areál chátrá. Jeho provozovatelé a částečně i vlastníci nemají peníze na jeho udržování, natož pak rozvoj. Jasno v celé věci může nakonec udělat probíhající policejní vyšetřování.

Předcházející článek

Ve hře o bulharská aktiva ČEZ zůstali tři zájemci

Následující článek

V Jičíně přituhuje