Mediální utrpení Sebastiana Pawlowského, prodělává přes čtvrt miliardy korun

Více než devítileté působení dvaačtyřicetiletého Švýcara Sebastiana Georga Pawlowského na české mediální scéně zatím nepřineslo očekávané výsledky. Pokud se sečtou a porovnají veškeré náklady a výnosy jeho společností Mediacop a Ebika za dobu existence, vyjde prodělek překračující 250 milionů korun.

Mediacop vydává týdeníky Týden a Instinkt, Ebika stála za bulvárním deníkem AHA!. Pawlowski se letos pokoušel prodat Týden. Nikdo mu ale nenabídl ani zdaleka tolik, kolik by si představoval. Ze strany Ringieru to bylo například 160 milionů.

Začněme Ebikou. Společnost byla založena v roce 2004 za účelem vydávání AHA! Díky rozsáhlé reklamní kampani se podařilo vybudovat titul s více než 100 tisícovým prodaným denním nákladem. Podpora byla ale až příliš drahá. Na podzim roku 2007 Pawlowski prodal AHA! za 395 milionů korun české pobočce švýcarského mediálního domu Ringier. Na první pohled jde o značnou sumu. Přesto Pawlowski na AHA! prodělal přes 100 milionů korun. Veškeré náklady Ebiky v letech 2004 až 2007 dosáhly 984 milionů korun. Výnosy, včetně prodejní ceny za AHA!, činily „pouhých“ 878 milionů.

Historie společnosti Mediacop začíná v roce 2000, kdy Pawlowski koupil od Ringieru za nízkou osmimístnou částku týdeník Týden. V květnu přebírá instantní firmu Palmsprings a přejmenovává ji na Mediacop. Týden začíná mohutně růst a Pawlowski začíná snít o velkém mediálním domě. Postupně vznikají týdeník Instinkt a nedělník Nedělní svět. Zejména druhý titul zanechal v účetnictví Mediacopu hlubokou ránu. Pawlowski nakonec jeho vydávání zastavil. Ztrátu vyčíslil na zhruba 100 milionů.

Pokud se sečtou veškeré náklady Mediacopu za roky 2001 až 2008, dospějeme k částce 2,32 miliard korun. Souhrnné výnosy za stejné období dosahují výše 2,17 miliard. Rozdíl je 150 milionů. K tomu je třeba přičíst nákupní částku za Týden a ztrátu za rok 2000. Dohromady by odhadem mohlo jít o zhruba padesát milionů. Aby Pawlowski opustil českou mediální scénu alespoň s nulou, musí Mediacop, případně jeho aktiva, prodat nejméně za 300 milionů korun. V současné době to není možné.
-mot-

Loňské výsledky společností skupiny Pawlowski
Copa Centrum Národní -30 milionů
Celená 29 -20 milionů
Projekt Sever -20 milionů
Immovision -11 milionů
Copa Management -10 milionů
GP Bílá -8 milionů
Copa Security -6 milionů
Muchovo muzeum -6 milionů
Florenc Real -5 milionů
Copa Reality -4 miliony
Ebika -2 miliony
Copa -2 miliony
Kabana -0,5 milionu
Mediacop 0

Autor byl v letech 2000 až 2008 zaměstnancem společnosti Mediacop. Tímto článkem pokračuje v sérii o hospodaření mediálních skupin působících na českém trhu. V minulosti vyšly materiály o firmách Cet 21, FTV Prima, Londa, Ringier, Lidové noviny či Mafra. Následovat bude Economia.

Předcházející článek

Německá čpavkovna ze skupiny Agrofert loni vydělala rekordní 2,5 miliardy korun

Následující článek

Škodě Auto se podařilo zpomalit propad tržeb, zisku i prodeje