Jakubasova Mennica Polska je blízko převzetí České mincovny

Polská mincovna Mennica Polska provádí due diligence v tuzemské společnosti Česká mincovna. Podle vedení osmkrát větší Mennice je pravděpodobnost koupě České mincovny vysoká. Jablonecká firma vznikla teprve nedávno, kdy byla vyčleněna z kolabujícího uskupení Jablonex Group. Česká mincovna je monopolním výrobcem kovového oběživa v Česku. Dominuje ve výrobě medailí, mincí a razidel. Jablonex je jediným akcionářem.

Pokud Poláci budou chtít skutečně uspět, musí si připravit nejméně 500 milionů korun, spíš víc. Česká mincovna v letošním prvním pololetí dosáhla obrat 415 milionů korun, zisk se pohyboval kolem 42 milionů. Hlavním zákazníkem společnosti je dlouhodobě Česká národní banka. Mezi další klienty patří centrální banky Arménie a Moldávie, firma Soliter či obchodníci s mincemi a medailemi. Letos má zatím na tržbách mincovny zásadní podíl produkce medailí, kterých v Jablonci nad Nisou vyrobili za 263,5 milionů korun. Atraktivita České mincovny je také dána budoucí ražbou euromincí.

Mennica Polska je seriozní zájemce s dobrým finančním zázemím. S více než deseti procenty je po státu druhým největším akcionářem Ruchu, dominantního polského řetězce trafik. Ruch prodává přes čtyřicet procent novin a loni utržil v přepočtu 25 miliard korun. Mennica v současné době vyjednává o převzetí 55 procentního státního podílu.

Majoritním vlastníkem společnosti Mennica Polska je s téměř 52 procenty Zbigniew Jakubas. Současná hodnota akcií, které kontroluje, se pohybuje v přepočtu kolem 2,75 miliard korun.
-mot-

Předcházející článek

J&T přikoupila půl milionu akcií Unipetrolu, stále na něm ale prodělává 1,7 miliardy Kč

Následující článek

Kolem majetku ČSA krouží dravci, láká je především údržba