Metrostav chce pohltit menší stavební firmu Pragis

Stavební a dnes už i developerský gigant Metrostav chystá další akvizici. Český antimonopolní úřad požádal o souhlas s převzetím společnosti Pragis. Stavební podnik z pražských Satalic za poslední účetní období utržil 860 milionů korun a vydělal jedenáct milionů po zdanění. Jeho cena je především v provádění specializovaných prací v oblasti zvláštního zakládání, prací prováděných hornickým způsobem, monolitických betonových a železobetonových konstrukcí a provádění vrtaných protlaků.

Pragis, který v podstatě navazuje na někdejší státní podnik Pragis Praha, je kontrolován firemním managementem, jemuž Metrostav vyplatí částku v řádu nižších stovek milionů. Vlastní kapitál Pragisu na konci loňského března dosahoval výše 175 milionů korun.

Už dnes je mezi oběma firmami velmi těsná vazba. Metrostav představuje pro Pragis významného zadavatele stavebních zakázek. Větším je pouze Hlavní město Praha. Za poslední účetní období pro něj Pragis odvedl práce za zhruba 130 milionů, například na tunelu Špejchar – Pelc Tyrolka v Praze. Objem zakázky představoval 67 milionů.

Metrostav je po skupině Skanska druhým největším stavebním koncernem v České republice. Za rok 2007 dosáhly jeho konsolidované tržby výše 28,5 miliard korun. Konsolidovaný zisk po zdanění se ale meziročně propadl o více než 630 milionů na 701 milionů korun. Metrostav zastřešuje více než dvacet firem, nejznámnější je Subterra. Spolu se slovenským Doprastavem a jeho dceami představuje páteř seskupení DDM Group. Vlastníky stavebního konglomerátu jsou Ivan Šesták, Dušan Mráz, Viktor Karel, Viliam Turanský, František Potisk, Daniel Knotek, František Klepetko, Jiří Bělohlav, Jindřich Hess, Zdeněk Šinovský a možná ještě někdo další.

-mot-

Předcházející článek

Kellnerova drsná šestiletka. PPF Group zastavila podíl v Generali PPF Holdingu. Od syndikátu bank může čerpat až 2,1 miliardy eur. Dnešní hodnota zástavy je ale sotva poloviční

Následující článek

Na celém světě je už jenom jedna burza, která se letos propadla více než pražská