Mičánkův holding Less už je v insolvenci

Dřevařská společnost Less na sebe dnes podala u Krajského soudu v Praze insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení reorganizace. Potvrdila tak bídný stav své ekonomiky, o němž motejlek.com v minulém týdnu informoval.

Less, mateřská společnost celého holdingu, se dostala do spirály nesplácených úvěrů, navíc ručí za úvěrové závazky svých dceřiných firem. Celkové závazky z bankovních úvěrů poskytnutých společnostem ze skupiny Less činily k 25. září 2,2 miliardy korun. Spolu s dalšími závazky dlužná částka ovšem vyroste až k třem miliardám.

Důvodem kritické situace jsou příliš mohutné investice do podnikatelských aktivit a rozvoje skupiny, spory se státním podnikem Lesy ČR a ukončení zahraničních kontraktů.

Významným věřitelem je Agrofert Holding Andreje Babiše. Ten holdingu Less, jeho majiteli Janu Mičánkovi a klíčové dceřiné společnosti Less & Forest poskytl úvěr ve výši 311 milionů korun. Měl být splacen do 30. září, což se nestalo. Tento fakt by mohl napovědět, že to bude právě Agrofert, kdo by Less nakonec pohltil. Andrej Babiš ale o krachující holding nemá zájem.

Paralelně s mateřskou společností na sebe podala insolvenční návrh také společnost Less & Forest.
-pes-

Předcházející článek

Před 26 lety zemřel opravdový titán ekonomického myšlení

Následující článek

ČEZ chce v Bulharsku elektrárnu na biomasu za 13 milionů eur