Mileta plánovala zisk, místo toho vykázala nejhorší čísla v historii

Hořický dodavatel skvělých bavlněných kapesníků, damašku, košilovin, batistů nebo voálů bojuje o přežití. Mileta loni* dosáhla nejnižšího obratu a zároveň vykázala nejvyšší ztrátu od roku 1992, kdy byla transformována na akciovou společnost. Obrat se propadl na 531 milionů korun. Ještě v roce 2001 výrazně přesahoval 1,1 miliardy. Na ztráty je Mileta zvyklá. Pravidelně v mínusu je od roku 2005. Loňský prodělek 129 milionů je ale až příliš červený.

Vedení firmy, která přes devadesát procent svojí produkce exportuje, přitom pro letošní rok počítalo s dosažením zisku. Výsledek proto naznačuje, že Mileta je opravdu v hrozivé situaci.

Mileta si udělala jméno především na bavlněných kapesnících. Jejich kvalita je dnes opravdu špičková. Paradoxně i díky tomu, že polotovar je dovážen z Indie a v Hořicích jsou kapesníky především baleny a expedovány. Společnost s více než 500 zaměstnanci vsadila na košiloviny a damašky. Produkce je poměrně zajímavá, ale čísla za poslední rok ukazují, že jde možná o slepou cestu. A to je rozhodně velká škoda.

V každém případě by bylo ku prospěchu, kdyby se lidé vrátili k používání tradičních a elegantních látkových kapesníků. Jako příklady mohou posloužit například Karel Schwarzenberg nebo Václav Havel.
-mot-

*) od začátku dubna 2008 do konce března 2009

Předcházející článek

Zázračný mladý muž čekající na skutečně velký obchod

Následující článek

Výrobce Dobré vody zmizí, převezme ho sesterská Poděbradka