Miliardový náběr dividend z mosteckého uhlí byl spuštěn

Likvidní finanční majetek hnědouhelné těžební skupiny Czech Coal se průběžně pohybuje kolem deseti miliard korun. Přesto její vlastníci Pavel Tykač, Vasil Bobela a Petr Pudil nejsou dlouhodobě schopni uskutečnit významnější akvizici (srovnej s Danielem Křetínským). Páteřní společnosti Czech Coalu proto loni spustily výplatu superdividend. Zmíněná trojice si v roce 2009 rozdělila 6,2 miliard korun. Vršanská uhelná jim poslala 3,1 miliard, Litvínovská uhelná 1,7 miliardy, Czech Coal Services 800 milionů a Czech Coal 600 milionů.

Posledně zmíněná společnost, která obchoduje s uhlím vytěženým ve Vršanské a Litvínovské uhelné a také s elektrickou energií, spustila letošní výplaty dividend, pocházejících z mosteckého uhlí. Vlastníci si rozdělí 200 milionů. To znamená výrazný meziroční propad. Přestože firma loni dokázala zvýšit obrat o téměř miliardu na 9,5 miliard korun, zisk po zdanění jí klesl z 644 na 357 milionů.

Rok 2008 výrazně ovlivnila dividenda 400 milionů přijatá od kyperské dcery Clythport Investments. Vzhledem k tomu, že šlo o neopakovatelný příjem, nelze z dvou set milionové dividendy Czech Coalu z loňského zisku usuzovat, kolik Tykačovi, Bobelovi a Pudilovi v příštích měsících vyplatí Litvínovská uhelná, Vršanská uhelná a Czech Coal Services. V každém případě, sezóna miliardového náběru dividend z mosteckého uhlí byla spuštěna.
-mot-

Předcházející článek

Krásný den v Evropě s newyorským nářezem

Následující článek

Muskovy supernarozeniny – Tesla Motors posílila o více než 40 procent