Mimořádná dvouletka Libuše Šmuclerové. Kolik jí vyplatil Jiří Šmejc

Česká pobočka Ringieru se na celkových tržbách švýcarského mediálního koncernu podílí dvanácti procenty. Naprosto jinak vypadá podíl na zisku. Ringier ČR loni dokázal vygenerovat plných 63 procent čistého profitu nadnárodní skupiny. V penězích vyjádřeno šlo o 696 milionů korun.

Dvacet devět měsíců firmu řídí Libuše Šmuclerová. Štěstí, intuice, poctivost a schopnost vést, to jsou její silné zbraně. Dokonce se zbavila až děsivé rozvláčnosti. Mnohahodinové porady, kterými týrala personál Novy jsou pryč. Dneska trvají maximálně devadesát minut.

Někdejší výkonná a programová ředitelka TV Nova má solidní finanční zázemí, k němuž přišla vlastním přičiněním. V dobách Vladimíra Železného vydělávala na Nově kolem deseti milionů korun ročně. Navíc dostala od Jiřího Šmejce jednorázové vyrovnání ve výši 25 milionů korun.

V Ringieru dokázala trochu rozpačitý začátek přetavit v obrovský úspěch. Firma pod jejím vedením expandovala do nových „teritorií“. Velké peníze vydělala především na masovém prodeji levných DVD. Šmuclerové dvouletka představovala historicky dosud nejlepší období Ringieru na českém trhu. Nikdy ani zdaleka nedosáhl tak vysokých zisků jako loni a předloni.

Švýcarský mediální dům Ringier je ale pod silným tlakem. Problémy má zejména v Rumunsku a na klíčovém domácím trhu, kde je „válcován“ konkurencí. Právě v České republice je tomu naprosto jinak. Ringier se loni stal druhým nejziskovějším mediálním podnikem. Vyšší zisk vykázala pouze CET 21, která provozuje televizi Nova. V oblasti tištěných médií Ringier pokořil konkurenční Mafru, Economii a další vydavatelství.

Ringier ČR dokázal loni meziročně zvýšit zisk po zdanění z 379 na rekordních 696 milionů korun. Poměrně významně si pomohl 220 miliony, které získal jako dividendu od dceřiné tiskárny Ringier Print CZ. Pro mateřskou společnost je tuzemská pobočka zlatým teletem. Z předloňského zisku si vytáhla na dividendách 360 milionů, letošní dividenda vyplacená z loňského profitu by měla dosáhnout mohutných 650 milionů.

Výsledek roku 2009 bude horší. Propad inzertního trhu je znatelný. Některá vydavatelství meziročně tratí desítky procent. Mafra přišla kolem třiceti procent, inzertní ztráta Economie se dokonce pohybuje na úrovni padesáti procent. Ringier si v tomto srovnání vede dobře. Za první pololetí propadl pouze o zhruba deset procent, což je v českých poměrech unikát.

Vlajkovou lodí Ringieru je bulvární deník Blesk vedený úspěšným šéfredaktorem Vladimírem Mužíkem. Dále vydává různé odvozeniny Blesku, další tabloid AHA!, Reflex, ABC a Sport. Na trhu deníků, kde má Blesk a AHA!, dokázal zvýšit tržní podíl v prodaných výtiscích z 38 procent na konci roku 2008, na 43 procent letos v dubnu.

Na podzim 2007 koupil Ringier za 395,41 milionů korun od společnosti Ebika Sebastiana Pawlowského bulvární deník AHA!. Získal tak de facto monopol na trhu lechtivých deníků. Z tohoto pohledu by k Šmuclerové dobře padlo označení typu „Královna českého bulváru“.

Dobře si vede i manžel zdatné ředitelky. Roman Šmucler je vlastníkem skupiny Asklepion, která podniká v estetické medicíně (plastiky a různá další tělesná vylepšení). Pobočky má v Praze, Londýně, Karlových Varech, Mariánských Lázních a Jáchymově.

Loni si Šmucler našel nového partnera a rozšířil záběr svého byznysu. Se skupinou Sudop Group založil Asklepion SG Hospital, která loni koupila za deset milionů korun 66 procent Nemocnice Mariánské Lázně. Dále převzali Institut onkologie a rehabilitace Na Pleši. Jde o atraktivní a obrovský areál s barokními a pozdně secesními prvky v brdských lesích.
-mot-

Předcházející článek

Expremiér Gross dostal za 31 procent Moravia Energo 110 milionů korun

Následující článek

Obchodník s elektřinou Pavel Miklas měl obrat 5,7 miliard korun