Ministerstvo financí dokončuje prodej podílu v hutích. Už poněkolikáté

Ministerstvo financí tvrdí, že v blízké době dojde k dokončení prodeje státního podílu ve společnosti ArcelorMittal Ostrava největšímu světovému ocelářskému koncernu ArcelorMittal. „Převod je fakticky doladěn, dohodě žádné zvláštní překážky v cestě nestojí. Jde však o velmi složitý a časově náročný proces, součástí vyrovnání je komplex řady smluv v několika jazycích, které se uzavírají mezi zhruba osmi různými subjekty“.

Ministerstvo v minulosti počítalo, že transakce bude dokončena už někdy v polovině listopadu loňského roku. Podle Kalouskova úřadu je příčinou složitá struktura ArcelorMittalu. Původně resort financí počítal, že vyjednávání bude ukončeno do poloviny listopadu loňského roku. Ke konci listopadu přišlo ministerstvo s tím, že jsou připraveny zhruba dvě třetiny dokumentů. K podpisům mělo dojít nejpozději do konce roku 2008. Na konci ledna se mluvilo o několika dalších týdnech.

O prodeji státního podílu bylo rozhodnuto před téměř devíti měsíci, kdy ministr financí Kalousek podepsal s jedním z šéfů ArcelorMittalu memorandum o tom, že ocelářský koncern ukončí arbitráže vedené proti České republice a ministerstvo financí mu naopak prodá akcie společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO). Ministerstvo mělo prodat za 6,8 miliard korun skupině ArcelorMittal (přesněji švýcarské Mittal Steel Holdings) 11 procent ostravských hutí. Konglomerát kontrolovaný Lakšmím Mittalem zase měl stáhnout arbitráže vedené proti České republice.

Z dnešního pohledu je obchod pro ArcelorMittal nevýhodný. Ocelářství je v těžké krizi. V České republice se jeho produkce propadla o více než padesát procent. Není proto vyloučeno, že ocelářský gigant dokončení obchodu záměrně zdržuje.

Ostravská společnost disponuje volnými finačními prostředky v řádu desítek miliard. Majoritní vlastník ArcelorMittal značnou část těchto peněz používá k dalším obchodům a operacím. Tato pozice je pro něj dnes výhodnější než nákup státního podílu.
-mot-

Předcházející článek

Orco loni prodělalo více než deset miliard korun

Následující článek

Skupina J&T loni vydělala 699 milionů Kč po zdanění, zachránil ji negativní goodwill