Minoritní akcionář ČEZ: Dveře k dalším změnám jsou teď pro Babiše otevřené

Hned na začátku se přiznám, že jsem se páteční valné hromady neúčastnil. V posledních letech to byla vždy ztráta času. Po týdnech mlčení ohledně možného průběhu VH ČEZ jsem pomalu přestával věřit v jakoukoli změnu i tentokrát. Nakonec jsem ale pozitivně překvapen. Po deseti hodinách trvání valné hromady ministerstvo financí na samém konci jednání přece jen udělalo první ale zásadní krok k možným změnám v ČEZ.

Po projednání jedenáctého a posledního důležitého bodu valné hromady tj. odvolání a volba členů DR se ukázalo, že ministr financí Andrej Babiš po výměně sedmi z osmi stávajících členů dozorčí rady, ji fakticky ovládnul. A to díky zástupcům ministerstva financí a hnutí ANO. V dozorčí radě obsadil pět či šest z osmi akcionáři volených členů dozorčí rady. Čtyři členy do celkově dvanácti členné dozorčí rady posílají zaměstnanci. Silné zastoupení hnutí ANO a ministerstva financí v dozorčí radě ČEZ může pro následující měsíce věštit i možné změny v představenstvu ČEZ a nakonec i na jednotlivých manažerských pozicích či na pozici generálního ředitele ČEZ. Valná hromada ČEZ (akcionáři) volí jen a pouze členy dozorčí rady ČEZ. Členy představenstva společnosti následně volí a odvolává akcionáři zvolená dozorčí rada společnosti. Dozorčí radou zvolené představenstvo zase jmenuje generálního ředitele společnosti. Dveře k případným změnám v představenstvu ČEZ jsou tedy pro ministra financí od pátku otevřené.

Kromě výše uvedených změn došlo i k výraznému posílení pravomocí dozorčí rady ČEZ při kontrole činnosti společnosti. Valná hromada schválila návrh ministerstva financí na změnu stanov, podle něhož budou moci členové dozorčí rady nahlížet do všech dokladů a záznamů týkajících se činnosti společnosti i bez rozhodnutí dozorčí rady. To doposud nemohli.

Pro mne osobně zůstává po včerejší valné hromadě ČEZ určitou nejasností „slabé“ zastoupení zástupců dvou zbylých koaličních stran v dozorčí radě. Pátkem byl zřejmě minimálně u ČEZ narušen dlouhá léta zažitý mechanismus obsazování dozorčích rad ve státem vlastněných společnostech poměrově mezi vládnoucí koaliční strany. I letos se na trhu před valnou hromadou šuškalo o možném rozdělení osmi míst v dozorčí radě ČEZ v poměru tři ANO, tři ČSSD a dvě pro KDU-ČSL. Vyvstává následující otázka: Je zvolené osazenstvo dozorčí rady ČEZ dohodou koaličních partnerů, nebo ne? To se zcela jistě dozvíme v následujících dnech.

Po výše uvedených změnách začíná dávat smysl i skutečnost, že ministerstvo financí přes dřívější prohlášení nakonec nechalo bez odezvy i návrh představenstva ČEZ na výplatu dividendy. Přece jen rozpočet na rok 2014 není rozpočtem současného ministra financí ani této vlády. Vznikl perem bývalých ministrů financí Kalouska a Fišera. Tento rozpočet navíc měl údajně obsahovat příjem státu z dividendy ČEZ pouhých 12 mld. Kč. Schválených 15 mld. Kč by tak bylo 3 mld. Kč „nad plán“. Očekávám tedy, že případný tlak na vyšší dividendu ze strany ministra financí Babiše (tak jak byl oznámen letos na jaře) se stane realitou až v případě rozpočtů pro roky 2015 a 2016.
Michal Šnobr
minoritní akcionář ČEZ

Předcházející článek

Babišův Agrofert by rád pohltil český potravinářsko-zemědělský holding, majitelé ho odmítli

Následující článek

Kvíz číslo XL o celoroční předplatné motejlek.com