Minoritní akcionáři ArcelorMittalu Ostrava si naprosto oprávněně stěžují na newyorské burze

Dvanáct minoritních akcionářů ocelářské firmy ArcelorMittal Ostrava se dnes obrátilo na vedení newyorské burzy (NYSE) a americké Komise pro cenné papíry (SEC). Ve stížnosti žádají obě instituce, aby prověřily, zda je postup, který uplatňuje ArcelorMittal vůči minoritním akcionářům ostravské společnosti ArcelorMittal Ostrava, jejíž je majoritním akcionářem, v souladu jak se zásadami Corporate governance a Best practice, tak se zásadami podpory korporátní etiky a poctivosti, jež musí na NYSE registrované společnosti jako ArcelorMittal přijmout a striktně dodržovat.

Dvanáctka vlastní celkem 111 tisíc akcií, což představuje 0,9 procenta ArcelorMittalu Ostrava. Hodnota balíku se pohybuje v koridoru 500 milionů až jedné miliardy korun. Jen nerozdělěný zisk připadající na rozhněvané akcionáře představuje zhruba 370 milionů korun. Z toho vyplývá, že férové ocenění se blíží miliardě.

Minoritní akcionáři ostravské společnosti nikdy nedostali ani minimální dividendu, ačkoliv na účtě nerozděleného zisku ArcelorMittalu Ostrava je přes 40 miliard korun. Mateřská skupina naopak peněz hojně využívá. Z Ostravy si je půjčuje za minimální úrok. Jde o desítky miliard korun. Podobné chování by si ArcelorMittal nemohl dovolit ani v Kazachstánu nebo na Trinidadu. Zkoušel to v Brazílii, se zlou se tam ale potázal.

Minoritní akcionáři ArcelorMittalu Ostrava zaslali před několika týdny podobnou stížnost burze cenných papírů a komisi pro dohled nad finančními trhy v Lucemburku.
-mot-

Předcházející článek

OKK Koksovny ze skupiny NWR vykáže za rok 2009 obrovskou ztrátu

Následující článek

Slavičínský Prabos plus bude vyrábět boty pro německý Bundeswehr