motejlek.tv: Adam Purwin, šéf PKP Cargo

Čtyřicetiletý polský topmanažer Adam Purwin má za sebou dva mimořádně bohaté roky. Ještě jako finanční ředitel největšího polského železničního nákladního dopravce PKP Cargo vedl tým, který jej úspěšně přivedl na varšavskou burzu jako první nákladní železniční skupinu v Evropě. Společnost za vstup investorů získala kolem 1,4 miliardy zlotých. Následně byl Purwin na začátku loňského roku jmenován do pozice šéfa celé skupiny a vyhlásil akviziční nájezd. Prvním velkým cílem se stala holandská Advanced World Transport Zdeňka Bakaly a jeho rodiny.

Purwin na motejlek.tv hovoří o průběhu nelehké akvizice, na jejímž konci PKP Cargo zaplatila za 80 procent v Česku operující AWT 103,2 milionu eur. Tématem rozhovoru jsou další plány akvizičně naladěné skupiny v celé Evropě. Purwin popisuje strategii, jejímž cílem je propojit koridorem Baltské a Jadranské moře. Řeč je i o menších cílech, třeba o vyřešení budoucnosti AWT Rekultivace, části skupiny, která příliš nezapadá a mohla by být atraktivním soustem pro další kupce.

PKP Cargo je po německé DB Schenker druhým největším nákladním železničním operátorem v Evropské unii s velkými ambicemi nadále růst a konsolidovat středo/východoevropský trh. Stát přes PKP (Polske Koleje Państwowe) drží ve skupině hlavní podíl 33,01 %, dalšími většími akcionáři jsou ING Otwarty Fundusz Emerytalny (11.57 %), AVIVA Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva BZ WBK (5.63 %) a Morgan Stanley Group (5.31 %). Tržní kapitalizace je kolem 3,8 miliardy zlotých.
-pes-

Předcházející článek

Čínský dolarový miliardář v motejlek.tv: V Česku postavím továrnu, hledám partnery

Následující článek

Seznam nejbohatších Čechů a Slováků má už 414 jmen